ÇevreGündemİlçeManşetSiyaset‘SALDA’ hassasiyeti

7 ay ago

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, partisinin Burdur İl Başkanlığı’nda dün partilileri ile bir araya geldi

Partisi tarafından Salda Gölü’nde düzenlenecek etkinliğe katılmak üzere Burdur’a gelen Kaya Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı.

Kaya İstanbul ve Ankara’da Cumhuriyet Bayramı’nın 96’ıncı yıl kutlamalarının çok coşkulu geçtiğini belirterek; “dün, Sabah İstanbul’da öğleden sonra Ankara’da idim. İstanbul’daki coşkuya, heyecana Büyükşehir’in Cumhuriyete ve Cumhuriyet değerlerine kattıklarını gördüğümde 23 Haziran akşamı Türkiye halkının ve dünyanın niye bu kadar çok sevindiğini bir kez daha anladım. Ankara 25 yıl sonra 31 Marttan sonra bir başka güzeldi. 7 yaşından 70 yaşındaki gence kadar herkes büyük bir coşkuyla yaşadığı bir Cumhuriyeti yaşadık” dedi.

Kaya şunları söyledi; “Eğer bugün ekonomik çıkmaz içerisindeysek, Burdur Sanayi Sitesi çökme noktasına gel- mişse, Burdur işsizlikten can yakar hale gelmişse, Burdur’un o güzelim köyleri, güzelim ilçeleri hayvancılık, besicilik ve tarımda durma noktasına gelmişse yaşadığımız neden Cumhuriyetin üretim ilişkilerine sahip çıkmadığımızdandır. İşte bunun için bizi ekonomik krizden uzaklaştırmak, işsizlikten uzaklaştırmak, yoksulluğumuzu unutturmak için yapay tartışmalar gündeme getiriyorlar. Bizim Belediyemiz Burdur’un her yerini yeşil alana dönüştürdü milletin rahatlıkla nefes alabileceği bahçeleri kurma gö- revi belediyelerindir hem Yeşilova’da hem Burdur’da belediyelerimizin eliyle biz bunların hepsini yapabiliriz” diyen Kaya; “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan bundan iki yıl önce bir itirafta bulundu. ‘biz İstanbul’a ihanet ettik. İstanbul’a yüksek katlı binalar yaparak, İstanbul’un doğasını tahrip ederek İstanbul’a ihanet ettik.”

Kaya: “İhanet ettik diyen Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul’a ikinci bir ihanetin adımını atıyor. Boğazların kıyısındaki yapılaşma yetkisini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın elinden alıyor Boğazlar Kurulu kurarak o yapılaşma izninin tamamını kendi atayacağı kurula, yani Salda’ya gözünü dikti doymadılar şimdi İstanbul’u yeniden bir ihanet şebekesine teslim etmek üzereler. Biz yapılaşma, parklara, bahçelere, millet bahçelerine karşı değiliz.

Bunların tümü bizim çocuklarımız, gelecek nesillerimiz için zaten yapılması gerekenler. Bizim karşı olduğumuz 2 milyon yıllık bir gölü yok etmek. Bunu yok ettiğinde neyi yok ediyor. Aslında Burdur’daki yaşamı yok ediyor. Antalya’ya gelen turistin burada Salda Gölü’nün kenarında gelip bir nefes almasının önüne geçen bir iş yapıyor. Dünyada göller var. Birçok örnekleri var.

İsviçre’de yüzlerce göl görürsünüz. Ama hiç birinin kenarında en ufak ya- pılaşmaya izin verildiğini göremezsiniz. Biz onlardan daha mı zekiyiz, daha mı akıllıyız. Eğer biz dünya ülkesi olacaksak, dünya kenti olacaksak bunun bir tek yolu var. Kendi değerlerimize, kendi doğamıza, kendi toprağımıza sahip çı- kacağız. Toprağımız işgal edildiğinde nasıl Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir mücadele yürütmüşsek şimdi de insan beyni işgal edilerek doğamız tah- rip ediliyor. İnsan beyninin işgaline kar- şıda aynı duyarlılıkla mücadele edersek işte o zaman coşkuyla kutladığımız Cumhuriyeti gelecek nesillere taşıyabiliriz.

Eğer Salda Gölü’nü koruyamazsak, savunamazsak Cumhuriyeti savunamayız. Eğer İstanbul Boğazını koruyamazsak Cumhuriyeti koruyamayız. Eğer kendi fabrikalarımızı koruyamazsak Sümerbank gitti, Şeker Fabrikası gitti, uçak fabrikası gitti, SEKA kâğıt fabrikası gitti bunların tamamı gitti yerine açılan bir tek fabrika yok. Sizin bir fabrikanız vardı gurbetçiler, askerliğe geliyordu o büyük bir fabrikaydı şimdi onu da kuruttular. Hani peygamber ocağı diyoruz ya bunu da kendi çocuklarını askere göndermedikleri gibi artık onu da devre dışı bıraktılar, neyiniz kaldı fabrikanız yok bu insanların gelip burada askerlik yaptığı 20 günlük ya da 2 aylık askerlik döneminde bıraktığı dövizlerde yok.

Bu esnaf, Bu köylü neyle geçinecek ne yapacak bunların tümü bizim problemlerimiz ama bunların hiç biri çözümsüz değil, çünkü dünkü yaşadığımız coşku Cumhuriyet coşkusuydu, Cumhuriyet bize üreten bir Türkiye’yi armağan etti bu emaneti gelecek nesillere hep beraber taşıyacağız bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın bizim de kuşkumuz yok. Yeniden cumhuriyet bayramınız kutlu olsun. Salda’nın yeniden sizden sonra torunlarınızın torunlarına da o mavilikleri taşıyacağı günleri bugünden inşa edeceğiniz için hepinizin yolu açık olsun hepinize başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaya’nın konuşmasının ardından toplantı basın kapalı devam etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive