MUHAMMET FATİH BAŞCI

Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar: “Bakanlığımızca bölgede üniversitelerle iş birliği yapılarak bilimsel çalışmalar başlatılmıştır. Sonuçlanan bilimsel çalışmalara göre koruma tedbirleri alınmış ve uygulamalar da bu hassasiyete göre sürdürülmüştür” İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Balcı: “Bizim temel hedefimiz gençleri bu konuda eğitmek. Bugün gençlerle sahada yapacağımız çalışma birçok şeye örnek olacak”

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar, “Salda Gölü hakkında halkımızın doğru bilgilere erişimini sağlamayı hedefliyoruz. Salda Gölü hepimiz için çok kıymetli ve mutlak korunması gereken bir alan. Bu nedenle; Salda Gölü ve çevresinin korunması çalışmaları Bakanlığımızca yüksek çevre hassasiyetiyle yürütülmekte.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar, Salda Gölü yönetim planı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Oktar, İklim Elçisi gençlerle birlikte Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan ve Türkiye’nin maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü Beyaz Adalar kısmında basın açıklaması yaptı.

“Salda Gölü hepimiz için çok kıymetli ve mutlak korunması gereken bir alan”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar, “Türkiye’nin iklim elçileri gençlerimiz ile birlikte Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesini ziyaret etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu saha ziyaretimizle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, alanda bilimsel çalışmalar gerçekleştiren saygıdeğer hocalarımızla beraber yerinde inceleme ve bilgi paylaşımlarda bulunarak Salda Gölü hakkında halkımızın doğru bilgilere erişimini sağlamayı hedefliyoruz. Salda Gölü hepimiz için çok kıymetli ve mutlak korunması gereken bir alan. Bu nedenle; Salda Gölü ve çevresinin korunması çalışmaları Bakanlığımızca yüksek çevre hassasiyetiyle yürütülmekte. Bu kapsamda; 2019 yılında Salda Gölü ve çevresi Cumhurbaşkanlığı kararıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi ve gölün yüzeyinin 7 katı kadar alan koruma altına alındı. Küresel İklim değişikliği ile mücadele adımlarından birisi olan Paris İklim Anlaşmasının imzalanmasının müteakip, Bakanlığımızın ismi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değişti. Bu kapsamda yeni birçok görev üstlendik. Bu doğrultuda; Yeşil Kalkınma hedefleri belirlendi. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü olarak; karbon yutak alanlarımızdan olan korunan alanlarımızı artırma yönünde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Burada da hedefimiz OECD standartları olan Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 17’sine koruma alanlarını ulaştırmak yer alıyor. “ dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar açıklamasında şunları söyledi;

“Bölgede üniversitelerle iş birliği yapılarak birçok bilimsel çalışmalar başlatıldı”

Şu anda bulunduğumuz alan Dünyadan Marsa bir pencere niteliğinde değerlendirilmekte. Salda Gölü’nün özel çevre koruma bölgesinde en hassas bölgesi olarak tanımlanmakta. Bu bölgeyi hassas kılan özeliklerden birisi de hidromanyezit minarellerinin oluşumlarının en yoğun gözlemlendiği nokta olmasıdır. Özellikle NASA’nın sosyal medyadaki paylaşımı ile tüm dünyanın ilgisini toplamış ve çok yoğun şekilde ziyaretçi akınına uğradı. Bu aşırı talebin sonucunda ise alan, kontrolsüz kullanıma ve kirliliğe maruz kaldı. Alanın koruma-kullanma dengesi gözetilerek, bütüncül ve sürdürülebilir bir yaklaşımla yönetiminin sağlanması öncelikli hedefimiz. Bu hedefler doğrultusunda; Bakanlığımızca bölgede üniversitelerle iş birliği yapılarak birçok bilimsel çalışmalar başlatıldı. Sonuçlanan bilimsel çalışmalarda koruma tedbirlerine yansıtılmakta. Bakanlığımızca bilimsel verilere dayalı olarak planlama çalışmaları neticesinde burada daha önceden mevcutta bulunan mevzuata aykırı yapıların tamamı yıkıldı. Görüntü kirliliğine neden olan tüm çadırlar kaldırıldı. Öncelikle bu alanda mevcutta bulunan 4km’lik sahil kısmının bozulmasını engellemek için ahşap bariyer yapıldı. Böylece araçların ve insanların sahil kısmına girişi yasaklandı.

“Salda Gölü’nün mikrobiyal ekolojisinin belirlenmesi çalışması sonuçlandı”

Alanın otopark ihtiyacı kıyıdan 2 km uzaklıkta doğa sit alanı dışında çözümlendi. Gördüğünüz bu alan tamamen dumansız hava sahası ilan edildi ve sigara içmek kesinlikle yasak. Alanda kurulan kameralarla 7/24 canlı yayın olarak her şeyi izleyebiliyorsunuz. Salda Gölü ve Havzasının atıksu kaynaklı kirliliğin önlenmesi amacıyla civarındaki yerleşimlerden kaynaklanan atıksuların bertarafına yönelik arıtım yapan Atıksu Arıtma Tesisi projelendirme çalışmaları da tamamlandı ve imalatları devam etmekte. NASA’nın Mars’dan getireceği kayaçlar üzerinde yapılacak çalışmalarına da ışık tutması hedeflenen Salda Gölü’nün mikrobiyal ekolojisinin belirlenmesi çalışması sonuçlandı. Diğer taraftan Salda Gölü’nün sosyoekonomik analiz ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi çalışmalarımız tamamlandı ve ziyaretçi sayısına kısıtlama getirildi. Bunun amacı yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda belirlenen sayıların aşılmamasını sağlayarak alanın kontrolünü sağlamak.”

Basın açıklamasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Prof.Dr. Nurgül Balcı ile Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Latif Kurt Salda Gölü’nün biyolojik çeşitliliği ve oluşumu hakkında İklim Elçisi öğrencilere bilgi vererek sorularını cevapladı.