ÇevreManşetTurizmVali Şıldak İlyas’ta konuştu: “SALDA GÖLÜ’NÜN KORUMA STATÜSÜNDE EN KÜÇÜK BİR ZAYIFLAMA YOK”

1 sene ago

Vali Hasan Şıldak, İlyas Köyü Muhtarı Necdet Akın’ın köy halkının ve devlet desteği ile, yol turizminin köylerine katkı sağlaması amacı ile yaptırdığı Çataloluk restoranının açılışına katıldı.

Adını bulunduğu mevki ve doğal su kaynağından akan su oluğundan alan Çataloluk Restoranının açılışına Vali Hasan Şıldak ile birlikte, Milletvekili Bayram Özçelik, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, Siyasi Parti Temsilcileri, Daire Müdürleri, İl Genel Meclis üyeleri, Mahalle ve köy muhtarları ile İlyas Köyü halkı katıldı.

İlyas Köyü Muhtarı Necdet Akın tesisin yapımı ve işleyişi hakkında bilgi verdi.

Milletvekili Bayram Özçelik; “Tıpkı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi bu ülkenin sevdalısıyız. Bu ülkenin insanı ile canı yürekten muhabbetimiz var. Onların hizmetinde gece gündüz koşturmak için aht ettik. Sizlerde bu konuda vekâlet verdiniz. Bu vekâleti sonuna kadar sürdürmek için büyük bir çabanın ve gayretin içerindeyiz. Nice siyasetçiler geldi geçti. Taş üzerine taş koydular. Allah onlardan razı olsun. Önemli olan hoş bir sada bırakabilmekti. Sizlerin hizmetinizdeyiz. Yeni tesisimiz Burdur için güzel olacak. Salda gölümüze çok büyük bir ziyaretçi akını var. Özellikle Isparta üzerinden gelen ziyaretçilerin kullandığı bu yol güzergâhında burası çok büyük hizmet görecek, tabii ki lavanta bahçeleri ile birlikte daha fazla ilgi çekecek” dedi.

Vali Hasan Şıldak da; “İlyas Köyü Muhtarlığımızı, köy halkı ile iş birliği içerisinde, bir takım kamu kaynaklarını da kullanarak böyle bir tesisi hayata geçirdikleri için tebrik ediyoruz. Köylerimizdeki çalışmalar çok önemli. Hükümetimizin temel amacı da köylerdeki hayat standartlarını, yaşam standartlarını yükseltmek, şehre yaklaştırmak, köylüyü köyünde tutmak, tarımıyla hayvancılığıyla uğraşır vaziyette devamlılığı sağlamak. Bütün hizmetler sizin ayağınıza geliyor Allah’a şükür. İl Özel idaremiz olarak ve Valiliğimiz uhdesindeki köylere hizmet götürme birliğimiz olarak köylerimiz için koşturuyoruz. Son iki yıl içerisinde de asfalt çalışmasından, mezarlıktaki kilit taş düzenlemelerine, cenaze aracı alımına ve sosyal tesislere ciddi katkılarımız olmuş. Bu katkıları muhtarımız yerli yerinde kullanmış, bütün köy halkımıza hayırlı olsun diyorum.

BU TESİS ‘LAVANTA YOLU’ PROJEMİZLE BİRLİKTE BU BÖLGEDE

DAHA DA ARATACAK TURİZM HAREKETLİLİĞİNE HİZMET EDECEK

Muhtarımız diğer bütün muhtarlarımız gibi işine sahip çıkan köyün sorunlarını en yakından takip eden bir yapıya sahip. Bizimle de sürekli temas içerisinde. Bütün kurum ve kuruluşlarla iyi ilişkiler geliştirip, köyünüze en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu anlamda kendisini takdir ediyorum ve turizme hizmet edecek olan bu tesis. Yakınımızda hemen Kuyucak Köyünün durumunu biliyorsunuz. Kuyucak köyü artık ekmeğini lavantadan kazanıyor. Lavanta Köyü olarak ünlenmiş, bütün Türkiye Kuyucak denilince biliyor.

Bunun yanında Salda Gölü de artık Türkiye değil dünyada bilinir hale geldi. Bu gölümüzün varlığını, sahip olduğu doğal güzelliği koruyarak, ama turizme de açarak, turizmden de uzak durmayarak geliştirmeye çalışıyoruz. Salda Gölü ile birlikte bu güzergahta oluşturacağımız Lavanta Yolu Projesi ile birlikte önemli bir destinasyonu sağlayarak, turizm pastasından hak ettiğimiz geliri bölge olarak elde etmek istiyoruz. Özellikle Salda Gölü ile ilgili ilimizde birlik bütünlük içinde milletvekillerimizle, Bakanlıklarımızla iş birliği içerisinde çalışmalarımız devam ediyor. Ancak ne yazık ki, Salda Gölünde bunca iyileştirmelere, korumaya yönelik faaliyetlere rağmen, bu çalışmalar hem görmezden geliniyor, hem karalama kampanyası yürütülüyor. Burada sizlerin huzurunda bunların kabul edilebilir olmadığını ifade etmek istiyorum. Çünkü hem bizler, hem en yetkili ağızdan Çevre ve Şehircilik Bakanımız defaaten bunu açıklamasına rağmen bir takım ifadeler, yalan yanlış haberler, kamuoyuna yansıtılmaya devam ediyor. Bunları kabul etmiyoruz. Tek amaç Salda‘yı doğal hali ile korumak ve yaptığımız iş’te şu an budur.

SALDA GÖLÜ’NÜN KORUMA STATÜSÜNDE EN KÜÇÜK BİR ZAYIFLAMA YOKTUR

Bunun ötesinde geçtiğimiz hafta Salda Turizm Merkezinin iptali ile ilgili bir Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlandı. Bunun Salda’daki koruma çalışmalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Tam tersine birbiri içine geçmiş sit alanı, özel çevre koruma bölgesi düzenlemeleri, tabiat parkı oluşumları, sulak alan vs. pek çok statünün koruduğu göl’de turizm merkezinin iptali söz konusudur. Saldadaki koruma şemsiyesi, doğal hayatın korunmasına ilişkin hem özel çevre koruma bölgesi, hem sit düzenlemeleri ayaktadır, mevcudiyetini sürdürüyor, koruma statüsünde en küçük bir zayıflama yoktur.

AMACIMIZ LAVANTA YOLU PROJESİ İLE MERKEZİN BU GÜZERGÂHTAKİ

KÖYLERİ VE YEŞİLOVA GÜZERGÂHI OLARAK TURİZMDEN HAK ETTİĞİMİZ PAYI ALMAK

Salda ve Lavanta çok önemlidir. İlimiz artık turizme yöneldi, biz de Burdur olarak özellikle merkezin bu güzergâhtaki köyleri ve Yeşilova güzergâhı olarak turizmden hak ettiğimiz payı alacağız. Siz bunu göreceksiniz. Hazine arazilerimizi sizlere tahsis ediyoruz.

Binde bir kira bedeli ile kiralayabiliyorsunuz. Yine kendi arazilerinize lavanta fidesi dikmek isterseniz, buna fide desteği sağlıyoruz. Bu yıl inşallah Kasım ayında 340 dekar alanda lavanta ekiyoruz. Lavanta ile birleşen bir Salda Turizmi ve bu yolun isminin Lavanta Yolu olarak adlandırılması ile özellikle yine ifade etmek isterim ki İl Genel Meclisimizin de çalışmaları ile Özel İdare olarak hep birlikte inşallah bu yolumuzun sıcak asfalta dönüşmesi konusunda bir irademiz var. Bu birliktelik ve güzellik hep devam etsin. Birliktelik oldukça köylerimize hizmetler gelmeye devam eder. Ağız tadıyla burada hayat devam eder. Allah sizlerden razı olsun, bizi güzel, güler yüzlü ve samimi bir ortamda karşıladınız.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive