Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nde hareketlilik başladı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), Mars’taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı, bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla ilgi odağı olan Salda Gölü yaz sezonu ile birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden ve yurtdışından gelen ziyaretçiler Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 15 Ekim 2020 tarihinde göle girilmesi yasaklanan Beyaz Adalar bölümü dışında Halk Plajı, Tabiat Parkı, Doğanbaba Plajı ve Kayadibi Plajında göle girebiliyor. Halk Plajında sabah 08.30 akşam 18.00 saatleri arasından cankurtaranlar botla gezerek vatandaşları belirlenen bölgenin dışına çıkmaması için uyarıyor. Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı'(JAKEM) ndan gelen Atlı Jandarma Timi’de Salda Gölü’nde görevine devam ediyor. Tabiat Parkı’nda devriye görevi yapan Atlı Jandarma Timi’ne vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor ve fotoğraf çektiriyor. Salda Gölü’ne gelen ziyaretçiler yeni yapılan ahşap satış ünitelerinden yöreye özgü ürünleri de satın alabiliyor.

İzmirden geldiğini söyleyen Erkan Çetinbaş, “Salda’yı medyadan takip ediyorduk. Ancak buraya gelince daha bir güzel olduğunu gördük. Hayran olduk. Bu kadar olduğunu tahmin etmemiştik açıkcası. Gezilip, görülüp değer verilecek bir yer. Tabiki korunması da bence çok önemli.” dedi.

Ankara’dan Salda’yı görmek için geldiğini söyleyen Ercan Aksoy ise, “İlk kez geldim. Beyaz Adalar kısmına gittik. Şimdi de Halk Plajındayız. Gayet güzel. Yeni tesisler yapılmış. Türkiye’de herkesin görmesi gereken bir yer. Temiz, bakımlı özellikle yeni yapılan tesisler, yürüyüş yolları gayet güzel” diye konuştu.