ÇevreManşetSALDA GÖLÜ’NDE, tepki çeken festivale izin çıkmadı

2 sene ago

Burdur’da son yılların en gözde yerlerinden, Maldivler benzetmesiyle büyük bir ilgi patlamasının yaşandığı Salda Gölü, hatırlanacağı gibi; bu yılki turizm sezonuna festival haberleri, festival tartışmalarıyla başladı.

Haziran ayı sonunda Salda Gölü’nde düzenlenecek olan Gençlik Festivali, daha doğrusu festival etkinliğinden ziyade etkinliklerin yapılacağı alan tartışma konusu olmuş, doğa gönüllüleri, çevreciler tepkilerini dile getirmiş, bu konu medyanın gündemine de girmişti…

Çevrecilerin Türkiye’nin nazar boncuğu olarak da tanımladıkları Salda Gölü kıyısında 10 bin çadır, 30 bin kişilik katılımın hedeflendiği 3 gün sürecek festivale Burdur Valiliği’nden izin çıkmadı.

Salda Gölü kıyısında 30 bin kişilik festivale Burdur Valiliği’nden izin çıkmadı. Yaygın ve yerel basında çıkan haberlerin ardından harekete geçen Burdur Valiliği, ilgili resmi kurumlardan festivalin korunan alana etkisi konusunda görüş istedi. Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm il müdürlükleriyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü’nün 3 gün sürecek festivalle ilgili değerlendirmelerinin ardından Burdur Valiliği Salda Gölü koruma alanı içerisinde festival yapılmasına izin vermedi. Valiliğin konuyla ilgili resmi yazısı Yeşilova Kaymakamlığı’na iletildi.

Salda Gölü’ndeki festival etkinliğini yakından takip eden gazetecilerden Yusuf Yavuz Oda TV’deki köşesinde “Çevreciler kazandı, cennet kurtuldu” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, Burdur Valiliği’nini iptal kararını okurlarıyla paylaştı.

 

BURDUR VALİLİĞİ’nin konu hakkındaki açıklaması

Burdur Valiliği’nden dün yapılan yazılı açıklamada Salda Gölü’ndeki festivaline neden izin verilmediği hakkında kamuoyuna şu bilgiler verildi:

“Yeşilova İlçesi Salda Gölü Belediye Halk Plajında Yeşilova Belediyesi ile bir Organizasyon Firması tarafından 29 Haziran – 2 Temmuz 2018 tarihleri arasında Salda Gençlik Festivali adı altında bir festival düzenlenmek istenilmiştir.

Yeşilova Kaymakamlığınca konu ile ilgili başvurunun Valiliğimize intikal ettirilmesi üzerine ilgili kurumların görev alanlarına ilişkin mevzuat hükümleri kapsamında yerinde yapılan tespit ve değerlendirmeler neticesinde, Salda Gölü Kıyısında yapılması talep edilen festival mahallinin 2. derece doğal sit alanı ve turizm merkezi sınırları içerisinde kaldığı, ayrıca Salda Gölü Sulak Alan Koruma Bölgeleri (Hassas Ekolojik – Tampon Koruma Bölgesi) içerisinde yer aldığı, etkinliğin özelikle hassas koruma bölgesi olarak tanımlanan plaj- sahil bölümü sınırlarına olumsuz etkileri olabileceği ve tampon bölge olarak adlandırılan alanda gerçekleştirilecek faaliyetlerin de genel olarak Salda Gölü Sulak Alan Koruma Bölgesine olumsuz ve zararlı etkilerinin olacağı değerlendirilmiştir.

Mahallinde yapılan tespit ve değerlendirmeler göz önüne alınarak, festival düzenlenmesi talep edilen alanın statüsü, kapasitesi, ilgili mevzuat hükümleri ve diğer açıklanan gerekçeler birlikte değerlendirildiğinde, belirtilen yerde söz konusu festivalin düzenlenmesi Valiliğimizce uygun görülmemiştir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive