Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü’nde su seviyesinin düşmesi sonucu Halk Plajı ve Beyaz adalar bölgelerinde küçük adacıklar ortaya çıktı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıklamasının ardından ilginin daha da arttığı Salda Gölü, bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla son birkaç yıldır Türkiye’nin en önemli cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Yağışların mevsim normallerinin altında olması nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Salda Gölü’nün suyunda da çekilme meydana geldi. Salda Gölü Beyaz Adalar ve Halk Plajı bölümünde suların çekilmesinin ardından küçük adacıklar ortaya çıktı.

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel Salda Gölü’nde yağışların azlığı nedeniyle Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi çekilme olduğunu söyledi.

Şenel “burası çok derin bir göl olduğu için dışarıdan gelen insanlar suyunda çekilme yok gibi görüyorlar. Salda Gölü 1959 yılında ilkokul yıllarımdan bildiğim kabaran Turkuaz mavisiyle güzel bir göldür. Ama son yıllarda sondajların yapılması ve çevresine yapılan göletler nedeniyle besleyen kaynak azaldı. Sadece Sultanpınarı’ndan akan sudan besleniyor. Bir de kar ve yağmur suyu ile besleniyor” dedi.

Kuraklık devam ederse her yerde olduğu gibi Salda Gölü’nde de bu çekilme devam eder diyen Şenel şunları söyledi; “Salda Gölü’nün çekilmesinden çok temiz tutulması ile ilgili korkularım var. Bunu Valiliğimizin, Kaymakamlığımızın, Belediyemizin aldığı önlemlerle güzel bir yere getirmeye çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde valiliğimizin Salda Gölü’nü koruma ile ilgili önlemleri var. O önlemleri hep beraber uygularız ve Mars’a benzeyen yönüyle dünyadaki bu değerli, nadide göl tüm Türkiye’nin incisi olarak kalır. Bize düşen görev de burayı en iyi şekilde korumak. Biz de elimizden geleni yapacağız bu konuda kararlıyız.”

Salda Gölü’nde önceki yıllarda da kurak giden mevsimlerde az da olsa çekilme olduğunu belirten Şenel ” ama son yıllarda kuraklığın artmasıyla bu çekilme devam ediyor. Söylediğim gibi çok derin bir göl olduğu için başka yerlerdeki sığ göllerde olduğu gibi çekilme çok belli olmuyor, buna ancak gölün eski zamanlarını bilenler farkına varabilir” ifadelerini kullandı.
Gölde 20-30 metre civarında bir çekilme olduğunu kaydeden Şenel “ben bunu değerlendirirken 10 yıl içindeki süreden bahsediyorum. 1959 yılından bu yana Yeşilova ve Salda Gölü’nden hiç bağlantımı koparmadım. Şimdiki tabiat parkının olduğu orman plajı dediğimiz yerde yılda 2 ay kamp kurduğum olurdu. Öğretmen olduğum için yaz tatillerinde çocuklarımla birlikte orada kamp kurardık” ifadelerini kullandı.

Ağustos ayında Vali Ali Arslantaş başkanlığında yapılan toplantıda bu bölgede mısır ekiminin sınırlı yapılmasının dile getirildiğini anlatan Şenel “bize düşen bu bölgede turizme yönelik çalışmalar yapılmalı. Hayvancılığı başka bölgelere yönlendirirsek daha iyi olur diye düşünüyorum. Son yıllarda Yeşilova, Doğanbaba, Kayadibi, Salda gibi bölgeler tam yeterli olmasa da turizm kaynağından beslenmeye başladılar. Bize düşen görev buraya gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamak ve bu bölgede yatak kapasitesini artırıp, bunu yaparken de gölün hemen kıyısında değil yamaçlara yapmak. Bunu yaparsak hem gölü kirletmemiş hem de turizmden yeteri kadar nasibini almış oluruz. Bu görevi de belediye olarak devletimizin kurumları olarak birlikte yapacağız” diye konuştu.

Ciddi yağışlar olursa gölün besleneceğini belirten Şenel göl çevresinde vahşi sulamadan vazgeçilmesi konusunda halkı uyarma ve bilinçlendirme yapılması ve sondajların sınırlandırılması gerektiğini söyledi.

-Muhammet Fatih Başcı