GündemManşetTurizmSalda Gölü’nde keşif (Video haber)

4 ay ago

TÜRKİYE’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü Koruma İmar Planlarının iptali için açılan davada bilirkişi heyeti yerinde keşif ve inceleme yaptı.

Yeşilova’da yaşayan 5 kişi adına Isparta İdare Mahkemesi’nde açılan iptal davasında keşif kararı verilmişti.

Salda Gölü Halk Plajı ve Beyaz Adalar olarak bilinen kısımda yapılan keşif ve incelemeye Mahkeme Heyeti, Mahkemenin belirlediği bilirkişiler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Araştırma ve Tescil Daire Başkanı Ümit Turan, Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Göker, Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar, davayı açan vatandaşlar adına Antalya Barosu Avukatlarından Münip Ermiş, Tuncay Koç, Mustafa Şahin ile diğer ilgililer katıldı.

Çevre Bakanlığı yetkilileri ve projenin iptalini isteyen taraflar Mahkeme heyetine konuyla ilgili bilgilendirme yaptılar.

Beyaz adalar kısmındaki keşif ve inceleme sırasında bazı vatandaşlar ellerinde üzerinde çeşitli sloganlar yazan dövizler açtı. Jandarmanın dövizlerin indirilmesini istemesine CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker yapılanan yasal olduğunu söyleyerek engel oldu.

Keşif işleminin ardından Yeni Gün Gazetesi’ne açıklama yapan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ” Salda Gölü Koruma Derneği, yapılması planlanan millet bahçesi projesine yönelik proje iptal davası açmıştı şu an yapılmakta olan keşif onunla ilgili. Biz diyoruz ki buraya yılda 1.5 milyon turistin gelmesi ve oluşacak ekolojik baskı sonrasında bu gölün kendi vasıflarını kaybedeceği aşikar, kaldı ki milyarlarca yıldır gerek jeolojik olarak gerekse biyolojik olarak çeşitlilik arz eden bu toprakların insan eliyle yok edilmesine gönlümüz el vermiyor. Bu anlamda buranın doğallığı korunarak kalmasını talep ediyoruz. Şu anda bilir kişi heyeti bununla ilgili raporlarını tutuyor imza altına alıyorlar. Bizim talebimiz projenin iptal edilmesi yönünde. Türk yargısına güveniyoruz” dedi.

Kendisinin hem Burdurlu bir vatandaş, hem de TBMM Çevre Komisyonu üyesi olması sebebiyle Salda Gölü’ne yönelik her adımda, her koşulda burada olduğunu ve konuyu yakından takip ettiğini kaydeden Göker “takip ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bundan sonrasında da bunun yapılacak plan, projesinin de takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz” diye konuştu.

Avukat Münip Ermiş’te Salda da son bir yılda yaşananların hepsinin hukuksuzluk içerisinde olduğunu söyledi.
Ermiş ” birincisi burada plan kesinleşmeden ihale gerçekleştirildi, iş teslimi gerçekleştirdiler ve onunla ilgili olarak açtığımız dava devam ederken ihaleyi yaptılar. o ihale uyarınca iş teslimi yaptılar ve iş teslimi sonrasında geçenlerde 2 ay önce kuma verilen zarar ortaya çıktı. Yani bakanlığın burada Salda’yı korumak gibi bir amaçları yok. Eğer korumak gibi bir amaçları olsaydı zaten bunu uzun bir döneme yayıp planı o şekilde gerçekleştirirlerdi. Koruma amaçlı imar plânı yapılmasına karşı değiliz. Koruma Amaçlı İmar Plânında yapılaşmaya, buranın yoğun turizme açılmasına karşıyız. Çünkü Salda çok özel bir yer. Bir de plân askıdayken değiştirdiler, niye değiştirdiklerini açıklamıyorlar.

Bugün ise keşif sırasında bakanlık temsilcileri ‘biz peyzaj projesi yaptırmayacağız’ diyorlar. Bu da doğru değil çünkü ihaleye çıkartılan bir peyzaj projesi var. peyzaj projesi demek zeminde bitki örtüsünü değiştirmek, oranın topografik yapısını bozmak anlamına gelir. yani söyledikleri gibi bakanlığın her savunması bir önceki açıklamasıyla, yaptıkları işlerle çelişiyor. Buna karşı tabii ki sonuna kadar hukuksal süreci sonuna kadar Arkasını bırakmayacağız. Bu proje iptal oluncaya kadar da devam edecek bu mücadele” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive