ÇevreManşetSALDA GÖLÜ’NDE FESTİVAL TARTIŞMASI

2 sene ago

Burdur’un en önemli doğal varlıklarından, turizm değerlerinden biri olan son yıllarda adeta patlama yapan, ziyaretçi akınının yaşandığı Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde Haziran ayı sonunda yapılacak olan müzik festivali tartışmalara neden oldu. Salda Gölü’nde festival yapılmasına çevreciler tepki gösteriyor!

Özellikle ‘Maldivler’ benzetmesiyle büyük bir sükse yapan, geçen yıl yoğun ilginin yaşandığı Salda Gölü bugünlerde, festival tartışmalarıyla gündemde…

Birkaç gündür peş peşe medyada ve sosyal medyada Salda Gölü’ndeki festivalin çevreye vereceği zarara dikkat çeken haberler yayınlanıyor, paylaşımlar yapılıyor.

Salda Gölü ve çevresi bilindiği gibi; pek çok turizm aktivitesinin yapılabildiği, alternatif destinasyonlara ev sahipliği yapabilen bölge. Bu yüzden Salda Gölü ve çevresi, turizm geleceği açısından büyük bir potansiyele sahip.

Tanıtım sorununu aştığı görü- len, artık sağlıklı bir turizm alt ya- pısının oluşturulmasının gerektiği, bunanla ilgili adımların atıldığı, hazırlık çalışmalarının yapıldığı ortamda, 29 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan birçok ünlü sanatçının konser vereceği SALDA GENÇLİK FESTİVALİ, çevrecileri, doğaseverleri kaygılandırıyor…

Konunun uzmanları, bilim insanları Salda Gölü’ndeki doğal, bakir ortama dikkat çekerek, festival yerinin yanlış olduğunu savunuyor.

Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, “festival göle bir zarar ver- meyecek, ilçemize ve esnafımıza kazanç sağlayacak” görüşünü dile getirirken, organizasyon şirketi yetkilileri de endişelerin yersiz olduğunu, göle ve çevreye zarar verilmeyeceği açıklaması yaptı.

Doğa, çevre gönüllüleri kaygılı!

Bakir doğasıyla 2 milyon yıllık geçmişe sahip Salda Gölü’nde gerçekleşecek festivale 30 bin kişinin gelmesi öngörülüyor. Doğasever- ler festivali eleştiriyor, festivalin Salda’nın doğası için ‘son’ demek olduğuna inanıyor.

29 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Burdur’un Yeşilova ilçesi Salda Gölü’nde gerçekleşmesi planlanan Salda Gençlik Festivali, çevrecilerin tepkisini çekti. Selda Bağcan & Boom Pam, Can Bonomo, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Teoman, Manga, Ezhel, Hayko Cepkin gibi isimlerin katılacağı ve 3 gün sürecek festival, Salda Gölü’ne zarar vereceği yönüyle çevreciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Bembeyaz kumsalları ve turkuaz rengi suyuyla Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelenen Burdur’daki Salda Gölü’nün, dünyada mars gezegeninin jeolojik yapısına benzerlik gösteren iki noktadan biri olduğu vurgulanıyor. 2 milyon yıllık geçmişe sahip olan ve Türkiye’nin en derin gölü olarak bilinen Salda’da gençlik festivali yapılması hakkında CNN Türk ‘Yeşil Doğa’ isimli programın yapımcısı ve sunucusu olan Güven İslamoğlu, Twitter’da paylaşım yaptı. İslamoğlu, paylaşımında, “Salda Gölü. Çok özel bir yer .30 bin kişi festival ve kamp yapacakmış. Tanıtım içinmiş. Sahili mahvedecek tanıtım mı olur. Son interrail Mengen kampında gördük. Orman, çöp deryasıydı. Burada ateş yakarlarsa felaket olur. Gidin bir statta yapın, doğayı rahat bırakın” dedi.

“PAMUKKALE NEYSE SALDA DA ODUR”

Salda Gölü kıyısında yapılmak istenen ve yaklaşık 30 bin kişinin katılması beklenen ‘Salda Gençlik Festivali’ne tepki gösteren Türkiye’nin önemli göl ve sulak alan uzmanlarından Yrd. Doç. Dr. Erol Kesici, “Böyle bir yerde böylesine büyük bir kalabalıkla müzik festivali yapılması hakikaten akıllara ziyan bir şey. Bence bu etkinlik sağlıklı bir düşüncenin ürünü değil. Bunun adı tanıtım falan değil, gölü tahrip etmektir. Pamukkale travertenleri ne kadar değerliyse, Salda Gölünün bembeyaz kumsalları da aynı ölçüde, hatta daha fazla değerlidir. Pamukkale de insanların ayakkabılarıyla o beyaz travertenlerin üzerine girmelerine nasıl izin verilmiyorsa Salda için de bu böyle olmalı. Bırakın araçlarla girmeyi, ayakkabı ile bile girilmemesi gereken bir doğal mirastan bahsediyoruz. Salda Gölü’nün kıyısındaki o bembeyaz kumsallar, biyomineralizasyon diye adlandırdığımız bir olayın sonucu oluşuyor. Siz buraları çiğneyerek, ezerek karartacaksınız” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal medyada da birçok yurttaş festivale tepki göstererek sanatçılara ‘festivalden çekilin’ çağrısı yaptı.

Kodlama : SadeMedia Interactive