ÇevreGündemİlçeManşetSalda Gölü’nde büyük tepki çeken görüntülere; TOKİ’den açıklama

2 ay ago

Son yıllarda Burdur’un en öne çıkan güzelliklerinden biri olan Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, son birkaç gündür yine ülke gündeminde…
Özellikle “Maldivler” benzetmesiyle büyük bir sükse yapan, son iki senedir adeta ziyaretçi, ilgi patlamasının yaşandığı Salda Gölü, geçen yıl aynı zamanda ‘Millet Bahçesi’ tartışmalarıyla da sıkça gündeme gelmişti…
Koronavirüs salgını tehdidi nedeniyle ziyaretçilere de kapatılan Salda Gölü, sosyal medya’ya yansıyan inşaat görüntüleriyle yine bir anda tartışmaların, tepkilerin odağı oldu!.. Salda Gölü kıyısındaki beyaz kumsalda iş makinaları fotoğrafları başta sosyal medya olmak üzere kamuoyunda büyük bir tepkiye neden oldu.
Salda Gölü’ndeki rekreasyon projelerini üstlenen TOKİ’den beklenen açıklama geldi.
TOKİ, Salda çevresinde müteahhit kaynaklı bir hata olduğu bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

TOKİ’den Salda Gölü açıklaması: Sorumlular görevden alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Salda Gölü’ne makineli araç sokan yüklenici firmaya ceza verildiğini açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Salda Gölü’ndeki inşaat alanına makineli araçların girmesi nedeniyle yüklenici firmaya sözleşmesindeki cezai hükümlerin işletildiğini bildirdi.
TOKİ’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Salda Gölü’ne ilişkin sosyal medya platformu Twitter’dan paylaşımlar yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Paylaşımlarda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır. Bu görüntüler kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir.


Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet gösterilmemiştir. Yüklenici firma hakkında kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir. Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.”
Açıklamada, bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağı, çalışmaların çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürütüleceği belirtildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive