ÇevreGündemManşetSALDA GÖLÜ ve ÇEVRESİNDE; BETONLAŞMA OLMAYACAK

7 ay ago

Burdur’un en önemli turizm değerlerinden biri olan, özellikle son birkaç yıldır büyük bir ilgi odağına dönüşen Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü ile ilgili cçevre kaygıları da gündem olmaya devam ediyor. Burdur denildiğinde ilk alka gelen marka değerlerden biri olan Salda Gölü, önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile bazı doğa çevre dernekleri temsilcilerini ağırladı.

Çevre Bakanlığı Daire Başkanı Turan: “Salda’da kesinlikle betonlaşma olmayacak”

Salda Gölü’nde incelemelerde bulunmak üzere Burdur’a gelen Çevre Bakanlığı Araştırma ve Tescil Daire Başkanı Ümit Turan göl kenarında kesinlikle betonlaşma olmayacağını söyledi. Turan, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte ilk olarak Burdur Valisi Hasan Şıldak’ı ziyaret etti.

Turan daha sonra beraberindekilerle Salda Gölü’nde incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere açıklama yapan Turan Salda Gölü’nde yapılacak çalışmaların sivil toplum kuruluşlarından ayrı değil tamamen şeffaf ve saydam bir şekilde onlarla birlikte yapılacağını söyledi.

Turan “bölgede yapılacak uygulamalarda kesinlikle bir betonlaşma olmayacak. Sadece sökülebilir, takılabilir yapılar ve halkın gerçek, acil ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmış bazı üniteler var. Bunlar lavabolar, su ihtiyacı, duş ihtiyacı gibi şeyler bölgede daha önce ulaşılamayan şeyleri. Bakanlığımız ve Valiliğimizle birlikte il müdürlüğümüzün de denetlemeleri ile Salda Gölü doğal halini tekrar kazanmış durumda” dedi.

Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem; Salda Gölü’nün Türkiye’nin en önemli değerlerinden birisi olduğunu söyledi. Erdem “iletişim çağında yaşıyoruz. Alan tanındıkça çok daha fazla talep oluyor. Yazın çok kalabalık ziyaretçi vardı. Önümüzdeki yıllarda bu kalabalık daha da artacak. Alanın zarar görmemesi için, bu gördüğümüz güzellikleri çocuklarımızın torunlarımızın da yaşaması gerekiyor. Bizim görevimiz, sorumluluğumuz da bu. Alanın Özel Çevre Koruma alanı ilan edilmesi önemli bir gelişme. Mutlaka burada da alanın zarar görmemesi için alan yönetim planının hem de ziyaretçi yönetiminin yapılması gerekiyor. Takipçisi olacağız. Bizden beklenen desteği, katkıyı sonuna kaar vermeye çalışacağız” dedi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Doğa Koruma Direktörü Sedat Kalem de yaptığı açıklamada; “Salda Gölü yalnız Türkiye için değil dünya için çok özel bir alan. Hem oluşum şekli hem etrafındaki bitki örtüsü, canlı yaşamı, buradaki sosyal hayatı ile bütün Türkiye’nin ilgisinin üzerinde olduğu bir göl. Burada doğayla insanların gölden beklentisini dengeli bir şekilde yürütmemiz gerekiyor. Bugüne kadar nasıl geldiyse bundan sonra da çocuklarımızın torunlarımızın Salda Gölü’nden aynı şekilde faydalanmasını sağlamamız lazım. Şu ana kadar gördüğümüz kadarıyla göl ve çevresi hor kullanılmış. Kimse gölün bu şekilde devam etmesini arzu etmez. Bundan sonra gölde izlenecek, alınacak kararların, yönetim plânının, hazırlanması, ziyaretçi yönetim plânın hazırlanması, bundan sonra alınacak kararlarla ilgili bütün süreçlerin katılımcı şeffaf olmalı. Yalnız burada bulunan STK’lar değil, özellikle yerel paydaşların da bu diyalog kapısından girerek görüş ve önerileri ile buna katkıda bulunmalı. Herşey daha iyi bir Salda Gölü için” diye konuştu.

Su Altı Araştırmaları Derneği’nden Özge Kır’da yaptığı konuşmada; “umarım bu güzellik gelecek nesillere de kalacak. Bu güzelliğin korunması gerekiyor. Bakanlığımızın da gerekli yardımı desteği gösterdiğini gördük. İnşallah böyle devam eder” diye konuştu.

SALDA GÖLÜ’NÜ KORUYORUZ

Çevre Bakanlığı ve STK’lar heyetinden Vali Hasan Şıldak’a ziyaret

Çevre konusunda önemli faaliyetler gerçekleştiren Sualtı Araştırmaları Derneği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve Doğa Araştırmaları Derneği temsilcilerinden oluşan heyet, Salda Gölü çevresinde incelemede bulunmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde İlimize ziyaret gerçekleştirdiler.  İlk olarak Burdur Valiliğine ziyaret gerçekleştiren STK Temsilcileri ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ümit Turan, Vali Hasan Şıldak ile görüşerek yürütülen çalışmalarla ilgili görüşlerini paylaştılar.

Vali Şıldak ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ilimizin ve ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Salda Gölü’nün korunarak gelecek nesillere aktarılması ve koruma kullanım dengesi içerisinde turizme kazandırılması noktasında Burdur Valiliği’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla koordinasyon içerisinde yürüttüğü çalışmaları Daire Başkanı Turan ve beraberinde yer alan STK temsilcileriyle paylaştı.

Salda Gölü ve çevresinin 2018 yılına kadar çok düzensiz ve doğal yapısını olumsuz yönde etkileyen müdahalelere maruz kalmış iken son bir yıllık dönemde alınan titiz önlemlerle Gölün ve çevresindeki doğal ortamın adeta kurtarıldığını ifade etti. Bundan sonra Göl çevresinde uygulanacak projeler ve alınan önlemle temel hedefin korunmasından asla taviz vermemek ve bu noktada, bilimsel çalışmalardan çıkan sonuçlardan yararlanmak olduğunu belirtti. Vali Şıldak, konuya yaklaşımları, ilgi ve destekleri için kendilerine teşekkür etti.

STK Temsilcileri ve Daire Başkanı Turan nazik kabulü dolayısıyla Vali Şıldak’a teşekkür ederek, bir süre kendisiyle görüştükten sonra yerinde incelemede bulunmak üzere Salda Gölü’ne geçtiler. Salda Gölü beyaz adalar bölümünde yaptıkları incelemeden sonra heyet basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive