GündemManşetSalda Gölü haberleri büyük katkı sağlıyor

2 sene ago

Burdur’un en önemli doğal varlıklarından biri olan ilimiz Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nün şöhreti, tanınırlığı giderek artıyor. Salda Gölü ve çevresi alternatif turizm seçenekleriyle müthiş bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Özellikle son birkaç yıldır, beyaz kumsalından ötürü “Türkiye’nin Maldivleri” benzetmesiyle büyük bir sükse yakalayan, medyanın yoğun ilgisinin olduğu Salda Gölü, sosyal medya, internet ortamında da ilgi gören, sıkça yorumların, paylaşımların yapıldığı bir yer haline geldi.

Türkiye’nin en derin tatlı su gölü Salda, beyaz kumulu, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılan Yeşilova Salda Gölü, bu yılki turizm sezonunda da basının ilgi odağı. “Salda Gölü Manzarasıyla Büyülüyor, Salda Gölü’nünMars’la Şaşırtan Benzerliği” gibi başlıklar, manşetlerle hafta boyunca pek çok yaygın iletişim mecrasında Salda Gölü ile ilglii haberler yayımlandı. Bu haberler Salda’nın tanıtımına, daha çok ziyaretçi çekmesine imkan sağlıyor.

Geçtiğimiz hafta TV’lerde, internet sitelerinde, gazetelerde ve sosyal medya hesaplarında Salda Gölü ile ilgli haberlerde jeolojik yapısının Mars’a benzemesi, berrak turkuaz rengi, bazı sağlık sorunlarına iyi gelmesi öne çıkan konu başlıkları oldu.

Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü, Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda. Ölçülebilen derinliği 185 metre olan Salda Gölü, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta, denizden yüksekliği 1193 metre, çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili gölün plajında ise yüzülebiliyor.

44 kilometrekare yüzölçümüne sahip ve binlerce yıl önce jeolojik çökmeyle meydana gelen Salda Gölü, beyaz kumulu, suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılıyor. Büyük sazan balıklarının yanı sıra kış aylarında önemli sayıda pasbaş, patka ve dik kuyruk ördek ile çevresindeki ormanda keklik, tavşan, tilki, yaban domuzuna ev sahipliği yapan Salda Gölü, Türkiye’nin pek çok ilinden tatilci ağırlıyor.

SUYU SİVİLCELERİ TEMİZLİYOR

İçeriğindeki magnezyum, soda ve kil nedeniyle bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuç veren, suyu sivilcelere iyi gelen göl, bu özelliğinden dolayı son dönemde yerli tatilciler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Çevresinde bulunan kamp alanları ve tesislerle turistlere konaklama imkanı sağlayan gölün çevresinde bisiklet turları düzenleniyor, kuş gözleniyor, dalış imkanı sunuyor.

JEOLOJİK YAPISI MARS’A BENZİYOR

Mars kayaç oluşumları ve kumullarının benzerliğiyle dikkati çeken Salda Gölü, yeryüzünde Mars’ın jeolojik yapısına benzerlik gösteren iki noktadan biri olarak kabul ediliyor. Yuvarlak yapıya sahip göl, suların çekilmesiyle içinde görülmeye başlayan 7 beyaz adayla dikkati çekiyor. Su seviyesinde son 25 yılda yaklaşık 4 metre çekilme yaşanan, doğal yapısının bozulmaması için kumsalı araç trafiğine kapatılan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor. Yaklaşık 2 milyon yıllık geçmişe sahip Salda Gölü, turkuaz suyu, etrafını saran beyaz kayaç-kumul yapısıyla tatilcilerin yanı sıra fotoğraf sanatçılarına eşsiz bir manzara sunuyor.

Yuvarlak yapıya sahip göl, suların çekilmesiyle içinde görülmeye başlayan 7 beyaz adayla dikkati çekiyor.

Su seviyesinde son 25 yılda yaklaşık 4 metre çekilme yaşanan, doğal yapısının bozulmaması için kumsalı araç trafiğine kapatılan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor.

Yaklaşık 2 milyon yıllık geçmişe sahip Salda Gölü, turkuaz suyu, etrafını saran beyaz kayaç-kumul yapısıyla tatilcilerin yanı sıra fotoğraf sanatçılarına eşsiz bir manzara sunuyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive