İlçeManşetSALDA GÖLÜ, FARKLI AKTİVİTELERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR (Salda’da kite surf ve yamaç paraşütü keyfi)

4 sene ago

Birçok farklı aktiviteye ev sahipliği yapabilen, bünyesinde farklı turizm destinasyonlarını barındıran Salda Gölü ve çevresi zengin seçenekleri ile gözde bir turizm merkezi olma yolunda ilerliyor. Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda bölgesinde hafta sonu yine farklı etkinlikler vardı…

Salda Gölü’nde kite surf keyfi yaşandı. Ekstrem sporlar arasında son yıllarda giderek yayılmaya başlayan uçurtma sörfü’ne yani kiteboarding (Kite surf) Salda Gölü o eşssiz manzarası, berrak turkuaz rengiyle ev sahipliği yaptı. Salda’da öne çıkan bir başka sportif etkinlik ise yamaç paraşütü oldu. Ülkemizde son yıllarda hızla gelişen, özellikle Fethiye bölgesinde büyük gelişim gösteren yamaç paraşütü için Salda bölgesi de çarpıcı imkanlar sunuyor.

Hotal Lago Di Salda, Salda Gölü Yamaç Paraşütü etkinliği düzenledi. Salda’nın yamaç paraşütü potansiyelini tanıtmayı amaçlayan etkinlikte Medeni Akın, gökyüzünden muazzam Salda fotoğrafları çekti. Medeni Akın’ın yamaç paraşütüyle gökyüzünden çektiği Salda fotoğrafları Salda’nın eşsiz güzelliğini bir kez daha ortaya koydu.

Kite surf (Kiteboarding)

Ekstrem sporlar arasında yıldızı gittikçe parlayan uçurtma sörfü. Yani ‘kiteboarding’ ile hem uçmak hem de sörf yapmak mümkün… Nasıl mı? Önce paraşütle havalanıp uçuyor, sonra da boardla dalgalarda sörf yapıyorsun.

Bu spor Fransa’da gelişmeye başlamış yaklaşık 15 sene önce. Ülkemizde ise daha yeni. “Kiteboarding” (kite surf) ayakların kayaklara bağlı olduğu bir board üzerinde sörf yapar gibi, ancak güçlü bir “kite” (uçurtma ya da paraşüt) ile suyun üzerinde yapılan bir spor. Rüzgar kontrolüne dayalı bir board sporu olan kiteboarding, windsurf’ü andırıyor, sadece ekipman farklı.

Kiteboarding için 8 deniz mili rüzgâr yeterli olabiliyor. Deniz, rüzgâr, hız, heyecan… Hepsi bu sporda.

Bu yazın favori sporu olarak adlandırılan kiteboarding, her yıl aynı sporlarla uğraşmaktan sıkılanlar için süper bir fırsat! Adrenalini yükselten, hız tutkunu tatmin etmene olanak sağlayan bu spor akrobatik hareketlerle birleştiğinde görsel bir şölene dönüşüyor.

Yamaç paraşütü

Yamaç paraşütü, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980’li yılların başlarında bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya olanak sağlayan bir ekstrem spor türü. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girer.

Yamaç paraşütü, çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen havacılık sporudur.

Paraşütün sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının az olması nedeniyle bazı dağcılar tarafından dağların zirvelerinden inmek için de kullanılır.

Yamaç paraşütünü, belirli sağlık koşullarına uyan hemen herkes yapabilir. Birçok kulüp, dernek, kurs vb. kuruluşlar bu sporun eğitimini vermektedir. Türkiye’de bu sporun eğitimini veren yaklaşık 40 civarında da üniversite kulübü bulunmaktadır.

Kullanılan malzemelerin ithal ve özel olması nedeniyle maliyeti oldukça yüksektir. Ancak yine de diğer havacılık sporlarıyla karşılaştırıldığında uçmanın en ucuz yolu olduğu görülür.

Yamaç paraşütü genellikle tehlikeli bir spor olarak bilinse de, kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alınarak yapıldığı takdirde tehlikeleri en alt düzeye indirilebilir.

Türkiye’de yamaç paraşütü ile 4000-5000 m. yüksekliklere çıkılabilmekte, 100-300 km. arasında mesafelere gidilebilmektedir. Türkiye mesafe rekoru 343.5 km’dir.

Yamaç paraşütü, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen, bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulmak suretiyle havalanılan ekstrem spor türüdür. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girer. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce / saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik (tandem) kanatları da vardır.

İlk denemesi 1940’lı yıllara uzanan yamaç paraşütü günümüze kadar pek çok değişiklik göstermiş, uçuş süresi ve güvenliğini artırıcı yapısal gelişme kaydetmiştir. İlk yamaç paraşütü, serbest atlayış paraşütüne benzemekteydi. Zamanla değişiklik göstererek basınca dayanıklı olma özelliği yerine yüksek kaldırma gücüne sahip aerofil yapıya dönüştü. Yamaç paraşütü kanat yapısı 1980’li yıllardan itibaren kolay havalanan, iyi bir süzülme performansı ve yavaş çöküş oranı için en uygun şekline ulaştı. Ülkemizde yamaç paraşütü sporu 1990 başlarında Babadağ’ın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış, ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamıştır. Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması, bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır. Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen yamaç paraşütü sporu, standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir.

Eğitimin güvenilir eğitmenler tarafından ve güvenli malzemelerle yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yamaç paraşütü kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alındığında takdirde tehlikeli bir spor değildir.

Kodlama : SadeMedia Interactive