ÇevreManşetSalda Gölü çevresinde Gölet tartışmaları; Vali Hasan Şıldak: “ENDİŞEYE GEREK YOK”

1 sene ago

Son günlerde ülke gündemine  yeniden giren ilimiz Yeşilova  ilçesindeki Salda Gölü çevresine  inşa edilen Gölet yatırımları tartışma konusu olmaya devam ediyor.  Hürriyet Gazetesi’nin  ana baskısında manşet’ten gündeme taşıdığı Salda Gölü etrafındaki Gölet kaygıları, ilimizdeki koordinasyon toplantısında da gündeme gelen konu başlıklarından biri oldu.

Vali Hasan Şıldak Salda Gölü kenarında yapılan Kayadibi Göleti ile ilgili olarak “kamuoyunun bu konuda herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yok” dedi.

Vali Şıldak, 11 Temmuz 2019 Perşembe günü  İl Koordinasyon Kurulu 2019 yılı üçüncü dönem toplantısında yaptığı açıklamada “bildiğim kadarıyla buradaki inşaat 2016 yılında başladı ve geçici kabulüde 2019 yılında yeni yapıldı. Biliyorsunuz Salda Gölü çevresi Çevre Bakanlığımızın yürüttüğü çalışmalar neticesinde Cumhurbaşkanlığımızın kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Gölet alanı Özel Çevre Koruma Bölgesinde kalmaktadır. Şimdi Bakanlıklar düzeyinde gerek Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız konuyu inceliyor.

Herhangi bir şekilde çevresel etki ya da Salda’ya menfi yönde etki edecek her türlü süreç zaten durdurulmaya mahkum olur. Bütün kamuoyunun bu konuda herhangi bir endişeye kapılmasına da gerek yok. Tutulmuş olan bir su yok. Yargı kararı da göletin yapımına ilişkin değil tamamen ÇED süreci ve malzeme ocaklarıyla alakalı bir iddiayı içermektedir. Henüz sonuçlanmışta değildir. Danıştay’da dosya derdest haldedir. Konuyu her iki Bakanlığımız da incelemektedir” dedi.

Devlet Su İşleri Isparta 18’inci Bölge Müdürü Mahmut Berber’de yaptığı konuşmada; “bugün gazetede çıkan haberle ilgili olarak Genel Müdürlüğümüz bizden bilgi istedi. Genel Müdürlüğümüz inceledikten sonra Gazeteye tekzip yazısı gönderilecek. Kayadibi göletimiz inşa halindeyken durdurma, ÇED raporu gibi konularda davalar açıldı. Kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadığı için biz inşaatı durdurmadık, inşaatımız devam etti. Buradaki malzeme ocaklarımız ile iligli sorunlarımız vardı. Bu malzeme ocakları ile ilgili de kumu satın alma, diğer kaya dolgu malzemesini de mevcut işletilmekte olan mermer ocaklarının paso malzemelerini kullanmak suretiyle inşaatımız devam etti. İnşaat bittikten sonra yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Şu anda bu konu Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmektedir. Başlangıçta iş plânlaması yapılırken ÇED kararı gerekli değildir kararı verilmişti. Buna itirazlar vardı. Bu süreç devam etti” dedi.

Berber “bugün gazetede görüntü kirliliği diye bir haber çıktı. Biz her yerde gölet yapıyoruz. Çevreye zarar verecek, görüntü kirliliği yapacak bir gölet değildir. Çevreye zarar verecek atık bir malzeme bulunmamaktadır. Müteahhit firmamız göleti yapıp, çevre düzenlemesini yaparak sahayı terketmiştir ve geçici kabulü yapılmıştır. Şu anda kapakları kapatıldı ve su tutulması beklenmektedir.

Şu anda şöyle bir iddia var bu gölet yapıldıktan sonra Salda Gölü’nün su seviyesi düştü, Salda Gölü kurumaya başladı, yeterli beslenmiyor diye bir iddia var. Kayadibi Göletinde şu anda su yok. Su olmadığı içinde Salda Göl- ü’nün su seviyesinde göletten dolayı bir düşme söz konusu değil. Salda Gölü’nü besleyen bu kaynaktaki su miktarı Salda Gölü’ndeki su miktarı ile oranlandığında onbinde 3 miktarında bir oran teşkil ediyor. Büyük bir rakam teşkil etmiyor. Sonuçta Kayadibi Göleti yapılırken oradaki vatandaşların talebi üzerine yapılmıştır.

Biz DSİ olarak kendimiz buna karar verip yapılmış sulama amaçlı gölet değildir. Oradaki vatandaşlardan gelen talep ve arza göre yapılmış, ihtiyaca binaen yapılmış bir gölet olup daha sonra gerekli izinleri ilgili kuruluşlardan alınmış, halkın hizmetine sunmak üze- re planlanmış, yapılmış, bitirilmiş bir gölettir. Süreç devam ediyor, onu Ge- nel Müdürlüğümüzce değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive