Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü’nde açık satış alanındaki esnaflar yaz sezonundan umutlu olduklarını söyledi.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Salda Gölü’nde yapımı tamamlanan ve kurayla kiraya verilen Millet Bahçesi’ndeki 50’si Beyaz Adalar Bölgesi 25’i de Halk Plajı’ndaki 75 açık satış alanını kiralayan esnaflar yeni sezondan umutlu olduklarını söyledi.

Yeşilova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erhan Sönmez; “Salda Gölümüz dünyaya malolmuş bir göl. En büyük görevimiz Salda Gölü’nü korumak ve kollamak. Yeni yapılan iş yerleri eskisine göre daha derli toplu, daha düzenli oldu” dedi.

Halk Plajında 25, Beyaz Adalar kısmında ise 50 işyerin olduğunu söyleyen Sönmez; “75 esnafımız buradan ekmeğini kazanıyor, yöresel ürünler satıyor. Bu yapılan iş yerlerinin artıları olduğu gibi eksileri de oldu. Eskiden halkımız Halk Plajı bölgesinde piknik yapıyordu. Piknik yapma, ateş yakma kalktı.” diye konuştu.

Sönmez, “Salda Gölü’nde su seviyesi daha önceden daha yüksekti. Tüm dünyada bir küresel ısınma var. Bundan dolayı bariz bir çekilme var. Bu kış yağış bol olmasına rağmen gölde istenen bir yükselme olmadı ama inşallah zamanla eski günlerine dönecektir. Salda Gölü’nü korumak bizim en büyük vazifemizdir” ifadelerini kullandı.

Salda Gölü millet bahçesindeki esnaflardan Nurten Sadak (56) “yeni yapılan çalışmalar güzel, derli toplu. Herşey güzel ama yerli halk piknik sahası olmadığı için gelmiyor” diye konuştu.

Hatice Yılmaz (53) ise “şimdiki hali eskisinden daha güzel. Hepimize bir ekmek teknesi açıldı. Ürettiklerimizi satıp para kazanıyoruz. Yeni sezondan umutluyuz. ” dedi.

Ceren Baltaer (32)’de; “ilk defa esnaflık yapıyorum. El sanatları ürünleri satıyorum. Güzel bir sezon olsun istiyoruz. Sezonun açılmasını bekliyoruz. Turlar geliyor, güzel bir ortam oldu” diye konuştu.

Suzan Afacan’da “Salda Gölü işletmeleri olarak yeni sezondan çok umutluyuz. 3 farklı tur şirketi ile anlaşma yaptık. Sezonda turistlerimizi ağırlamaktan gurur duyacağız. Salda Gölü dünya çapında tanınan bir göl ve herkesi buraya davet ediyoruz” dedi.

Öte yandan İstanbul’dan Salda Gölü’nü görmek için geldiğini söyleyen Süreyya Fırat (60) ise “Televizyonlarda görmüştüm, ilk defa geldim. Çok güzel bir göl” diye konuştu.