ManşetSporŞahika Ercümen Salda’da rekor için dalacak

8 ay ago

Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen “Türkiye’nin Maldivleri” olarak bilinen Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü’nde yeni bir rekora imza atacak.

Ercümen, ekibiyle Dünya Kadınlar Serbest Dalış rekor denemesi için çalışmalarını Salda Gölü’nde sürdürüyor.

Rekor denemesi ile ilgili olarak Demirören Haber Ajansı (DHA)’ya konuşan Ercümen; “ilk kez Salda Gölünde geçen yıl dalış yapmıştık. Biliyorsunuz hep Bodrum’da, Kaş’ta dalıyoruz. Neden Türkiye’nin önemli, değerli bir gölünde dalış yapmayalım dedik. Salda dünyanın en temiz beş gölünden birisi. Gölde, tatlı suda Kadınlar Dünya Rekoru hiç denenmemiş. Biz de hem ilk olmak istedik hem de Salda Gölü’nün derinlikleri bilinmezliklerle dolu. Bildiğim kadarıyla bu gölde tüpsüz derin dalış yapılmamış.

Biz yaptığımız antrenmanlarla en derine inen ilk insan olduk Salda Gölü’nde. Hedefimiz 25 Ekim günü Dünya Rekorunu ülkemize getirebilmek ve Salda Gölü gibi önemli bir gölümüzü tanıtırken korunmasına da destek olmak.

Çünkü korumadığımız takdirde çok hızlı su kaybı olabilecek ve kirliliğe maruz kalabilecek bir göl. O yüzden buranın korunması için çalışmaların artması ve bunun bir parçası olmak için burdayız” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetimizin 95’inci yılına ithafen rekor için dalacağız

“Cumhuriyetimizin 95’inci yılına ithafen bu rekoru ülkemize getirmek istiyoruz” diyen Ercümen şunları söyledi: “Antrenmanlarımız çok güzel gidiyor. Umarım 25 Ekim günü bu rekoru kıracağız. Kadınlar dünya rekoru 55 metre. Bizim hedefimiz bunu en az 10 metre artırmak. Bunun kararı Antrenörlerimiz ve Uluslararası hakemlerle ne kadar derine dalacağımıza 24 Ekim günü karar vereceğiz. Tek nefeste tüpsüz ve paletsiz dalış olacak.”

Mevsim şartları ile de mücadele ettiğini kaydeden Ercümen; “göl suyu sıcaklığı 18 derece civarında. Derinlere indikçe 20 metreden sonra sıcaklık 7-8 dereceye düşüyor. Soğuklada mücadele ediyorum. Bu da performansımı etkiliyor. Doğa her yönden zorluğunu gösteriyor” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive