GenelGündemManşetSağlıkSağlık Bakanlığı’ndan corona virüse karşı ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması!

4 ay ago

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama geliştirdi. Hayat Eve Sığar isimli uygulamayı indiren kullanıcılar, bulundukları bölgenin corona virüs risk seviyesini görebiliyor. İşte Hayat Eve Sığar’ uygulaması ile ilgili detaylar

Sağlık Bakanlığı’ndan corona virüse karşı ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması! (Virüs uygulaması indir)

HAYAT EVE SIĞAR CORONA VİRÜS UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Uygulama, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini sorarken ‘ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor. Bluetooth servisini açan uygulama kullanıcının sokakta gezerken karşılaştığı kişilerden birisi daha sonra pozitif çıktığı takdirde ‘şu gün şu saatte pozitif birisiyle karşılaştınız’ şeklinde uyarıda bulunuyor.

Uygulamanın erişim izinleri bölümüne bakıldığında ise kullanıcıların şu bilgilerine eriştiği görülüyor: Kişiler, yaklaşık konum (ağ tabanlı),kesin konum (GPS ve ağ tabanlı),kablosuz bağlantı bilgileri, internetten veri alma, ağ bağlantılarını görüntüleme, Bluetooth ayarlarına erişim, tam ağ erişimi, cihazın uyku moduna geçmesini önleme.

Sağlık Bakanlığı’ndan uygulama ile ilgili yapılan bilgilendirmede ise şöyle denildi:

“Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır. Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive