KültürManşetSAGALASSOS’un ÖNÜ AÇIK (Bakan Kurtulmuş: “Gerekli desteği vereceğiz”)

2 sene ago

12 Ocak 2018 Cuma günü ilimize gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un Burdur gezisinin en öne çıkan yanlarından biri de Ağlasun Sagalassos antik kenti incelemeleri oldu.

Pisidya bölgesinin öne çıkan tarihi değerlerinden biri olan, 1989 yılından beri yaklaşık 29 senedir kazı çalışmalarının sürdüğü, “İkinci Efes”, “Toroslar’ın İncisi”, “İmparatorlar Şehri” gibi benzetmelerin yapıldığı, Sagalassos antik kentini ziyaret eden Bakan Kurtulmuş, Sagalassos’un potansiyelini yerine gördü. Sagalassos, Burdur turizminde, çok ayrı, özel bir yere sahip, kültür turizminde gelişime açık bir antik kent…

Eşi Sevgi Kurtulmuş ile Sagalassos antik kentini gezerek, yağmur altında, buradaki tarihi yapıları inceleyen, yanındaki foto muhabirinin fotoğraf makinasını alan Kurtulmuş, Sagalassos’u fotoğrafladı, kendisini izleyen basın mensuplarıyla da öz çekim yaptı.

Bakan Kurtulmuş, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, paylaştığı tivitlerde, “Dünyanın en zengin arşivi, en büyük kütüphanesi olan Anadolu’muzun her köşesinde ayrı bir medeniyetin izi var. Burdur’daki zengin kültürel miras insanı adeta büyülüyor. Antik Yunan döneminin ihtişamlı başkentlerinden Sagalassos’tayız” ifadelerine yer verdi.

Bakan Kurtulmuş’un Sagalassos gezisine; Vali Şerif Yılmaz, eşi Hilal Yılmaz, ilimiz Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, MAKÜ Rektörü Prof. Dr Adem Korkmaz ile protokol üyeleri de eşlik etti. Yağan yağmura aldırış etmeden ilimizin UNESCO dünya geçici mirası listesinde yer alan iki önemli kültürel mirasından birisi olan Sagalassos Antik Kenti’ni Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci rehberliğinde gezdi. Sagalassos tarihi, geçmişi ve kazı çalışmaları hakkında Müze Müdürü Ekinci’den bilgiler alan Bakan Kurtulmuş,  kentin en önemli yapısı olan Antoninler Çeşmesi önünde protokol ve ailesi ile birlikte fotoğraf çekildi, basın mensuplarının özçekim (selfie) isteğini de geri çevirmedi.

Bakan Kurtulmuş yaptığı değerlendirmede; Burdur’un iki önemli tarihi kenti Sagalassos ve Kibyra için gerekli desteği vereceklerini belirterek, iki kentin gün yüzüne çıkarılması için yapılacak çalışmalarda Bakanlık olarak gerekli katkıyı sunacaklarını sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive