GündemİlçeManşetTurizmSagalassos’ta ziyaretçi yoğunluğu

3 ay ago

Burdur’un Ağlasun İlçesi’nde bulunan Sagalassos Antik Kentinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Ağlasun ilçesinde bulunan ve Büyük İskender’in M.Ö. 333 yılında ele geçirdiği Sagalassos Antik Kenti, pandemi sürecinde yeni normal hayata geçilmesiyle ziyaretçilerin akınına uğramaya devam ediyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan Sagalassos Antik Kenti, 1 Haziran’daki normalleşme sürecine geçişle yeniden açıldı. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilen ve kazı çalışmaları Belçika Leuven Katolik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Jeroen Poblome tarafından yapılan Sagalassos Antik Kenti’nde MS 160-180’de inşa edilen Roma imparatorlarının sülalesi Antoninler’in adını taşıyan çeşme, ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yer oldu.

Kazı ekibi Koronavirüs salgını dolayısıyla Belçika’dan gelemediği için bu yıl Sagalassos’ta kazı yapılamadı.

1 Haziran’daki normalleşme sürecinden sonra Sagalassos’u Haziran ayında 3 bin 81, Temmuz ayında 8 bin 879 ve Ağustos ayında ise 11 bin 86 yerli ve yabancı ziyaretçi gezdi. Pandemi döneminde yaklaşık 2,5 ay kapalı kalan Sagalassos’u 1 Ocak-31 Ağustos 2020 tarihleri arasında toplam 25.911 kişi ziyaret etti. Geçen yıl aynı dönemde ise ziyaretçi sayısı ise 62.842 kişi idi.

Erzurumdan geldiğini söyleyen İsmail Mert “Sagalassos’a ilk defa geliyorum. Roma döneminde kurulmuş. Tiyatroyu gezdim. Pandemiden dolayı gelememiştik. Gayet güzel. Herkese gelmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Ankara’dan Sagalassos’u görmek için geldiklerini söyleyen Emre Atış “tarihini araştırmıştık. Daha fazla bilgilendirme yazıları olabilir. Halkı bilinçlendirmek adına buranın o tarihlerde nasıl göründüğüne dair çizimler olabilir. Herkesin araştırıp gelme şansı olmayabilir” diye konuştu.

Muğladan geldiğini söyleyen Şerim Öztürk ise “Çok beğendim. Çok merak ediyordum. Televizyonda Antoninler çeşmesini görmüştüm. O kadar çok istedim ki buraya gelmeyi. sağolsun eşim ve annem sayesinde geldim. Böyle, Dağların arasına bu akdar güzel, görkemli kent yapmış olmalarına bayıldım. Harika. Muğla’da eski eserlerin bu kadar kıymeti bilinmiyor. Muğla’da herşeyiyle ayakta kalan bu gibi antik kent yok. Herkese tavsiye ediyorum mutlaka gelsin, görsünler. Tekrar tekrar gelirim” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive