İlçeKültürManşetSagalassos’da soğuk hava deposu bulundu

5 sene ago

İlimiz Ağlasun ilçesi Sagalassos antik kenti 2015 kazı sezonunun ilk somut gelişmesi bulunan soğuk hava deposu oldu. 1989 yılından beri 26 yıldır devam eden kazılar, gün yüzüne çıkarılan eserlerle adının duyuran, ülkemizin en önemli kültür merkezlerinden biri haline gelen Sagalassos Antik Kenti’nde 2 bin yıl önce yapıldığı ve soğuk hava deposu olarak kullanıldığı tahmin edilen bir yapı bulundu.

Ağlasun’daki Sagalassos Antik Kenti’nde 1989 yılından beri süren kazıların bu yılki bölümü başladı. Belçika Leuven Katolik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Marc Waelkens’in 2 yıl önce görevini bırakmasıyla kazı başkanı olan aynı üniversiteden Prof. Dr. Jeroen Poblome, 60’ı Türk 115 görevli ve bilim insanının görev aldığı kazılar 31 Ağustos’ta sona erecek.

HELENİSTİK DÖNEME AİT ESERLER ORTAYA ÇIKIYOR

Bu yıl 8 değişik alanda kazı çalışması yürüttüklerini DHA’ya anlatan Prof. Dr. Poblome, “Bu yıl Sagalassos’un erken yüzyıllarını araştırıyoruz. Biliyoruz ki Büyük İskender burada savaş yaptı. O zamanki kaynaklar Sagalassos’un küçük bir kent olmadığını belirtiyor. O yüzden erken Sagalassos’u bulmak istiyoruz. Helenistik dönemin kokusunu aldığımız her yeri kazmak istiyoruz. O yüzden Yukarı Agora etrafında kazı yapıyoruz. Büyük ihtimalle kentin merkezi oradaydı. Şu ana kadar Büyük İskender zamanına dair herhangi bir şey bulamadık ama Helenistik döneme ait eserler yavaş yavaş ortaya çıkıyor” dedi.

Antik kente milattan önce 2’nci yüzyılda önemli binalar ve anıtsal yapılar yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Poblome, “Yukarı Agora’da büyük, iki katlı bir bina ortaya çıkıyor. Bu binanın orta Helenistik dönemde soğuk hava deposu olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Bu yapı tipi daha başka antik kentlerde de var ama Sagalassos’ta bugüne kadar bu eksikti. Şimdi bulduk. O çağa göre büyük bir bina. Bu iyi bir haber. Bina o kadar büyük ki kazılar 5 yıl sürebilir” diye konuştu.

115 görevliyle 8 değişik alanda kazı çalışması yürüttüklerini anlatan Poblome “bu yıl Sagalassos’un erken yüzyıllarını Helenistik Dönemin kokusunu aldığımız her yeri kazmak istiyoruz. O yüzden Yukarı Agora etrafında kazı yapıyoruz. Büyük ihtimalle Kentin Merkezi oradaydı. Şu ana kadar Büyük İskender zamanına dair herhangi bir şey bulamadık ama Helenistik Döneme ait eserler yavaş yavaş ortaya çıkıyor.” dedi.

MARC WAELKENS’E TEŞEKKÜR

Sagalassos Kazı Başkanı Prof.Dr.Jeroen Poblome, “ 2013 yılına kadar kazaı çalışmasını yürüten Değerli profesör Marc Waelkens’ teşekkür ediyoruz. Çok muhteşem bir kazı bıraktı bize.O’nun bıraktığı yerden devam ediyoruz.” dedi.

Uzun yıllardır Ağlasun’da bulunduğunu ifade eden Poblome “bizi yabancı kazı ekibi olarak görmeyin, belki kendimi Türk olarak niteleyemem ama burada birisi ölüyorsa ben de ağlıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive