KültürManşetSagalassos’a yakışan organizasyon (Antik kentte yaşam; SAGALASSOS RESİM ÇALIŞTAYI)

5 sene ago

İlimiz Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kenti, birçok tarihi ve kültürel değeri bünyesinde bulundurmanın yanısıra sanatsal faaliyetlere de evsahipliği yapıyor. 19 Eylül 2015 tarihinde “Antik Kentte Yaşam” ana temalı Sagalassos Resim Çalıştayı düzenleniyor.

Sagalassos Lodge ve Spa Otel’in destek verdiği bu projenin başlıca hedeflerinden biri de; farklı disiplinlerin bir arada yer alacağı uluslararası bir atölye oluşturarak, katılımcı sanatçıların değerli katkılarıyla Sagalassos yöresine bir Çağdaş Sanat Merkezi kazandırmak.

Antik Yunan’da Pisidia’nın başkenti olan Sagalassos, geç Roma ve Helenistik dönemden bu yana önemli bir yerleşim merkezi olmuştur ve “İmparatorların Gözde Şehri” olarak tanımlanır. UNESCO dünya mirası adayı listesinde yer alan Sagalassos’ta 13-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek “Antik Kentte Yaşam” adlı çalıştaya ülkemizin farklı illerinden sanatçılar davet edildi. Sagalassos Lodge ve Spa Hotel’in düzenlediği Çalıştayda sanatçılar, bölgenin tarihinden ve doğal güzelliğinden ilham alarak dünden bugüne antik kentte yaşananları, geçmiş yaşamların bölge halkına etkilerini eserlerine aktaracaklar.

Sanata verdiği desteği bir adım ileri taşıyarak, bu yıl gerçekleşen 1. Sagalassos Resim Sempozyumu’ndan sonra aynı bölgede bir de Çalıştay düzenleyen Sagalassos Lodge ve Spa Otel, denizden 1500 m yükseklikte inşa edildi, Sagalassos Arkeolojik Bölgesi’ne 4 km uzaklıkta yer almakta… Uzun vadeli ve kapsamlı bir projenin bir parçası olan Çalıştayın amacı, ülkemizin farklı illerinden davet edilen sanatçılar için yaratıcılıklarını sergileyecekleri özgün bir ortam oluştururken, aynı zamanda bölgenin tanıtımına da katkıda bulunmayı hedefliyor. Bu projenin yakın gelecekteki başlıca hedeflerinden biri de, farklı disiplinlerin bir arada yer alacağı uluslararası bir atölye oluşturarak, katılımcı sanatçıların değerli katkılarıyla Sagalassos yöresine bir Çağdaş Sanat Merkezi kazandırmak. Halka açık olarak gerçekleştirilecek çalıştay boyunca, sanatçılar fikir ve birikimlerini halkla paylaşarak, onların sanata yaklaşımlarına katkıda bulunabileceklerdir. Bu eşsiz tarihi bölgeden esinlenerek oluşturulacak sanatsal çalışmalarla, sanatseverlere Türk Sanatı’ndan çeşitli örnekleri bir arada görme imkanı sunulacak. Birbirinden farklı yöntem ve üslupları benimsemiş olan ve farklı sanatsal geçmişlere sahip olan sanatçıların eserleri çalıştay boyunca ve çalıştayın sonunda açılacak sergide görülebilir. Katılımcı sanatçılar: Metin Akbaş, İsmail Aktuna, Adem Başpınar, Filiz Kara Bilgin, Murat Cengiz, Zeynep Bingöl Çiftçi, Şenol Demir,Ceyda Güler, Erkan Güler, Hatice Keten, Umut Kayapınar, Ağıt Uğur Uludağ.

19 Eylül Cumartesi günü Sagalassos Lodge ve Spa Hotel’de yapılacak sergi açılışına tüm sanatçı ve sanatseverlere çağrıda bulunuldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive