İlçeManşetTurizmSAGALASSOS SERGİSİ

4 ay ago

Anadolu’nun geç keşfedilen antik kentlerinden biri olan Sagalassos, çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinin ziyareti ile yeni bir keşfe hazırlanıyor.

20 Haziran -31 Ağustos  2019 tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda gerçekleşecek olan “Sagalassos İçin” başlıklı sergi, bir sosyal sorumluluk projesi olmanın yanında sanat dünyasının ilgisini bu antik kente çekmeyi de planlıyor.

Tarihi antik çağlara kadar uzanan, Büyük İskender’in geçtiği, Anadolu aydınlanmasının yeşerdiği topraklara bir kez daha bakıp günümüzün koşulları ile yeni ilhamlar yaratmanın yanında, Sagalassos Roma Hamamı’nın ayağa kaldırılması için yedi sanatçı bir araya gelerek Sagalassos Vakfı’nın yönlendirmesi ile geçmişe ışık tutmanın yollarını arıyor.

Murat Germen, Selma Gürbüz, Kazım Karakaya, Murat Morova, Seyhun Topuz, Utku Varlık ve Semih Zeki bu sosyal sorumluluk projesi için bir araya geldi. Sagalassos Vakfı’nın desteği ile antik kenti ziyaret eden sanatçılardan bazıları, Sagalassos’tan etkilenerek ürettikleri yeni yapıtları burada sergileyecek. Sanatçılardan bir kısmı ise sergide yer almasını arzu ettikleri yapıtlarını sanatseverlerle buluşturacak.

Sergide yer alan yapıtlar daha sonra satışa çıkacak ve satıştan elde edilecek gelir Sagalassos Vakfı’nın aracılığı ile antik kentin Roma hamamının ayağa kaldırılması için kullanılacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive