KültürManşetSAGALASSOS, kültür turizminde yeni durak

2 sene ago

SAGALASSOS ANTİK KENTİ’NE 50 BİN ZİYARETÇİ HEDEFİ

Burdur’un en önemli kültür varlıkları arasında yer alan, Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kenti, bu yılki yaz sezonunda hızlı bir başlangıç hedefliyor.

“İkinci Efes”, “Torasların İncisi” “İmparatorlar Şehri” gibi ünvanlarla anılan, 1989 yılından biri 29 yıldır süren kazı çalışmalarıyla arkeoloji dünyasında isminden sıkça söz ettiren Sagalassos antik kenti, Burdur’da turizm faaliyetlerinin gelişmesinde, özellikle de kültür turizmi anlamında müthiş bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor.

Ağlasun Akdağ eteklerinde kurulu, Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti, yine medyanın ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bugünlerde Sagalassoss hakkında, ziyaretçi sayıları ile ilgili haberlere rastlamak mümkün…

Sagalassos, bu yıl bu yıl 50 bin ziyaretçi hedefliyor. Antik kentte, M.S. 160-180’de inşa edilen Roma imparatorlarının sülalesi Antoninler’in adını taşıyan çeşmede, 2 bin yıl öncesinde olduğu gibi dağdan gelen doğal kaynak suyu, şelaleyi andırır biçimde akmaya devam ediyor. M.S. 160-180 yıllarında Yukarı Agora’nın kuzeyinde inşa edilen görkemli çeşme, 28 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğe sahip. Yapımında yedi farklı renkte taş kullanılan çeşmenin önünde ise 81 metreküplük havuzu bulunuyor. Kazılar ve restorasyonlarla bugün yeniden ayağa kaldırılan eşsiz tarihi eserleriyle dünyanın başlıca antik kentleri arasında gösteriliyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive