KültürManşetSAGALASSOS, kültür turizminde büyük potansiyel taşıyor

3 sene ago

Antalya-Isparta-Burdur üçgeninde alternatif turizm imkânlarını ön plana çıkarmak için farklı adımlar atılıyor. ‘Kültür turizmi’nin önemli merkezlerinden biri olmaya aday olan ilimiz Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kenti, kültür turizminde yeni bir trend… Bilindiği gibi; 1990 yılından beri devam eden kazılarla adını her geçen gün daha sıkça duyurmaya başlayan Torosların incisi ‘İkinci Efes’ olarak anılan Sagalassos ve çevresi (Ağlasun ve Yeşilbaşköy) kültür turizmi’nin gelişmesi açısından büyük potansiyel taşıyor.

Sagalassos, Türkiye’deki antik kentler listesinde Pisidia Antik Kentleri grubunda yer alıyor. Ağlasun ilçesinin 7 kilometre kuzeydoğusunda yer alan bu kent Burdur’a 33, Antalya’ya 110 km uzaklıkta. Batı Torosların bir parçası olan Ağlasun Dağı’nın (Akdağ) güney eteklerinde 1450-1700 metre yükseklikte bir arazi üzerine kurulu Sagalossos antik kenti’nin kalıntıları doğu-batı 2.5 km, kuzey-güney yönünde ise 1.5 km’yi kapsayan bir alana yayılıyor.

İlk olarak 1706 yılında Fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen Sagalossos antik kenti’nde yaklaşık 26 yıldır kazı çalışmaları Belçika Leuven Üniversitesi desteğinde devam ediyor. İlk yerleşim izlerinin 12 bin yıl öncesine kadar uzandığı Sagalassos, anıtsal yapıları, görkemli çeşmeleri (Antoninler Çeşmesi) dünyanın en yüksek rakımlı 9 bin kişilik tiyatrosu, kendine has kaya mezarları Hadrian ve Marcus imparator heykelleri, günümüze kadar ulaşan Roma Hamamı ve Seramikleri ile meşhur Sagalassos antik kenti, turizm destinasyonunda güçlü bir seçenek konumunda.

Sagalassos’u tanıtıp gerekli turizm alt yapısını sağlayacak yatırımlar hayata geçtiğinde Burdur, hiç şüphesiz kültür turizminin geliştiği yerlerden biri haline gelecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive