KültürManşetTurizmSAGALASSOS, kültür turizminde büyük bir gelecek vaad ediyor

7 ay ago

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe ile Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, 23 Temmuz 2019 Salı günü Sagalassos Antik Kenti’ni gezdi.

Burdur’un Ağlasun ilçesinde “aşkların ve imparatorların şehri” olarak bilinen, 1750 rakımdaki 5 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti’ni gezen Malherbe, Gümrükçü, Vali Hasan Şıldak ve beraberindekiler Türkiye ile Belçika ortaklığında yürütülen kazı çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

Vali Şıldak yaptığı açıklamada, Sagalassos’taki kazı çalışmalarını yerinde incelediklerini, çalışmaların son halini gördüklerini söyledi.

Sagalassos’taki kazı çalışmalarının her geçen yıl daha iyi bir seviyeye geldiğini belirten Şıldak, “Gün yüzüne çıkan yeni yerler ve antik kentin yeni bölümleri bizleri heyecanlandırıyor. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin Sagalasos’a ilgisi oldukça yoğun. Yıl başından itibaren 45 bin 600 ziyaretçi Sagalassos’u ziyaret etti.” dedi.

Büyükelçi Malherbe ise Sagalassos Antik Kenti’nde olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Burada ayağa kaldırılan yapıların iki ülkenin dostluk sembolü olduğunu vurgulayan Malherbe, “Yapılar Belçika ve Türkiye’nin birlikte yaptığı, ortaya çıkardıklarının ispatıdır. Sizlerle burada olmak benim için bir ayrıcalıktır.” dedi.

Büyükelçi Gümrükçü de Sagalassos Antik Kenti’ni yerinde görmenin tadının bambaşka, Türkiye’nin bu güzelliklerinin her geçen yıl yeryüzüne çıkarılmasının mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

Burdur 1.5 milyon turist hedefliyor

Vali Hasan Şıldak, Burdur’un bu yıl turizm pastasından çok daha büyük pay aldığını, yıl sonu hedefinin 1.5 milyon turist olduğunu söyledi.

Vali Hasan Şıldak, beraberinde Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe ile Saga- lassos Antik Kenti’ni ziyaret etti. Vali Şıldak ve berabe- rindekilere Sagalassos Kazı Başkanı Belçika Leuven Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Jeroen Poblome tarafından bilgi verildi.

Gazetecilere açıklama yapan Vali Hasan Şıldak, bu yıl hedefledikleri Burdur’a 1.5 milyon yerli ve yabancı turist sayısına ulaşacaklarını kaydetti.

Vali Hasan Şıldak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Ülkemizin, Anadolunun günümüze kadar korunula gelmiş antik kantlerinden, alanlarından biri olan ve çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan, sahip olduğumuz en önemli kültürel miraslardan birindeyiz. Görüyoruz ki kazı çalışmaları her yıl çok daha iyi seviyeye geliyor. Bu şekilde gün yüzüne çıkan yeni eserler, antik şehrin yeni bölümleri bizleri daha da heyecanlandırıyor.

Bugün itibari ile baktığımızda ziyaretçi sayılarımız çok umut verici. Bu ören yerinin tanıtımı çok iyi yapılması lazım. Her geçen gün gerek yerli, gerek yabancı ziyaretçilerin ilgisi artmakta olduğunu görüyoruz. An itibarı ile bu yıl 45 bin 600 yerli ve yabancı turistin Sagalassos’u ziyaret etti. Memnuniyet verici bir başka rakamda bu sayının 2 bin 500’ünün yabancı ziyaretçi olması dikkat çekici. Burası her geçen gün artan zenginliği, gün yüzüne çıkan eserleriyle çok daha fazla ziyaretçi ağırlama kapasitesine sahip oluyor. Desteklerinden dolayı Belçika Leuven Üniversitesi’ne teşekkür ederim.”

Vali Hasan Şıldak Ağlasun programı devamında Sagalassos Antik Kenti kazı çalışmalarında emeği geçenler için Belçika Leuven Üniversitesi tarafından düzenlenen sertifika törenine katıldı.

Belçika Leuven Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte İlimiz Ağlasun İlçesi Sagalassos Antik Kenti’nde yürüttüğü arkeolojik çalışmaları kapsamında Sagalassos Antik Kenti kazılarında uzun yıllardır görev alan 25 kazı çalışanına Vali Hasan Şıldak ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından Yapı Koruma Ustalığı ve Arkeolojik Kazı Formenliği Sertifikası verildi.

Vali Hasan Şıldak düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Adeta iğne ile kuyu kazılarak gün yüzüne çıkarılan eserler insanlık tarihinin mirası ve bize miras kalan, geleceğimize miras bırakacağımız korunan yapılar heyecan verici olduğunu söylemek istiyorum. Belçika Leuven Üniversitesi’ne yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederim. İnsanlık tarihini ortaya çıkarmak, Dünya insanları ile buluşturmak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti gayret gösteriyor ve önem verdiğini de görüyoruz. Bu öneme katkı veren bütün kurum ve kuruluşlar takdir edilmeyi hak ediyor. Bu anlamda asıl takdir siz çalışanlara veriliyor anladığım kadarıyla Leuven Üniversitesi yaptığı bu incelikle bir sertifikayla ölümsüzleştirmek istedi. 20 yılı aşkın süredir çalışmalarıyla katkı sunan, emek veren siz çalışanlara takdir etme şerefi bize de nasip oldu” diye konuştu.

Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü de şöyle dedi:”Anadolu’muzun böylesine güzel bir şehrinin her geçen gün yeryüzüne çıkartılması ve dünyaya tanıtılması gerçekten çok mutluluk verici. Şu ana kadar ancak yüzde 5’lik bölümü kazıldı. Önümüzdeki yıllarda yapılacak kazılarla hem Burdur’umuzu hem Sagalassos’u arkeoloji dünyasında hak ettiği yere ulaştıracağız.”

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe de; “Bir Belçika Büyükelçisi için burada olmak bir rüyadır” dedi.

Daha sonra Ağlasun’daki bir otelde Sagalassos Antik Kenti kazılarında 20 yıl ve daha uzun süre çalışan 25 işçiye Anastylosis ve Yapı Koruma Ustalığı alanında, Yapı Koruma Ustalığı ve Arkeolojik Kazı Formenliği sertifikaları verildi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome, bu yıl 50 işçi, 60 akademik personel ile kazıların devam ettiğini söyledi.

Sagalasos Antik Kent inceleme ziyareti ve Sertifika Törenine başta Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak olmak üzere Belçika Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe ve eşi, Türkiye Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü ve eşi, Müzeler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Altunel, Ağlasun Kaymakam V. Tanju Çanakçıoğlu, Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Sagalassos Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome ve kazı ekibi katıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive