KültürManşetTurizmSAGALASSOS; kazıları sürprizlerle dolu!

4 ay ago

‘Tarih ve kültür kenti Burdur’un en önde gelen değerlerinden biri olan, son yıllarda yıldızı giderek parlamaya başlayan Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kenti, devam eden kazı çalışmalarıyla, gün yüzüne çıkan yeni eserlerle de isminden sıkça bahsettirmeye devam ediyor. 1989 yılından bu yana 30 yıldır süren Sagalassos kazılarında, bu yılki kazı mevsiminde sürprizler yaşanıyor. Sagalassos Kazı Başkanı Prof.Dr. Jeroen Poblome kazı çalışmalarının sürprizlerle dolu olduğunu belirtti.

Poblome, geçen hafta bulunan Tyche başı’nın (şehrin korucusu) kendileri için çok büyük sürpriz olduğunu söyledi.

DHA’ya yaptığı açıklamada, Hamam bölümündeki konservasyon projesinin tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Poblome “Sagalassos 2019 kazı döneminde 50 işçi ve 60 bilimsel personel çalışıyor. Konservasyon projesi olarak hamam bölümünde çalışıyoruz.İnşallah önümüzdeki sene hamamın Frigidarium olarak dabilinen ana Soğukluk kısmının turizme açılmasını planlıyoruz. Bu sene kazılarımızı en yoğun şekilde Yukarı Agora ve etrafında yapıyoruz. Yukarı Agora’nın bazı çatlak olan taşlarını tekrar orjinal haline döndüreceğiz. Yukarı Agora’daki bilimsel çalışmaları bu sene bitireceğiz ve burayı yavaş yavaş halka geri vermek istiyoruz, yeni panolar ve akıllı sistemlerle bütün bilgimizi paylaşacağız. Yukarı Agora meydanı Sagalassos’un en önemli meydanı” dedi.

Poblome; “biz tekrar eski hayatı göstermek istiyoruz. Halk ne yapıyordu? normal insanlar ne yapıyordu? Kentin ileri gelenleri, elitleri ne yapıyorlardı? İmparatorlar ne yapıyorlardı? Ona göre Yukarı Agoramızı dünyaya tekrar açacağız” diye konuştu.

Sagalassos kazılarının Burdur Müzesinin kazısı olarak 1989 yılında Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında başladığını anlatan Poblome; “Marc Waelkens emekli olduğu 2013’e kadar kazı başkanı olarak devam etti. O’na çok teşekkür ediyorum. Şimdi onun görevini ben devam ettiriyorum” dedi.

Sagalassos kazılarında 1991 yılında çalışmaya başladığını ve 1996 yılında Kazı Başkan yardımcısı olduğunu söyleyen Poblome “Herkes buradan çıkan heykelleri seviyor. Onlar çok önemli ve Sagalassos’un zenginliğini gösteriyor. Ama biz sadece zenginliği göstermek için burada değiliz. Hayatın bütün taraflarını okumak istiyoruz ve onun için herhangi küçük bir parça da bize çok bilgi verebiliyor. Bazı yerlerde kazıya başlıyoruz ama Arkeolojik olarak ne bulacağınızı bilemiyoruz. Her zaman sürprizler var. Sürprizlerle dolu! Mesela geçen hafta bir Tyche başı (şehrin korucusu) bulduk. Bu bizi heyecanlandırdı, çok büyük bir sürpriz oldu bizim için” ifadelerini kullandı.

Poblome Sagalassos’ta ekip çalışması yaptıklarını vurguladı.

Sagalassos kazılarında 2005 yılından bu yana görev aldığını söyleyen Kazı Başkan Yardımcısı Dr.Piraye Hacıgüzeller ise; “Her gün beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Sagalassos çok ilgi görüyor ama bazen çok küçük buluntular bile bize çok büyük bilgiler veriyor ve çok heyecanlanıyoruz. Ben asistan olarak Heron (kahramanlık anıtı’nda) çalışmıştım. O’nu biraraya getirmek bizim için ilginç bir çalışmaydı. Sagalassos’u tekrar ayağa kaldırmak bizim için çok heyecan verici” dedi.

Sagalassos’ta 2019 yılı kazı dönemi Ağustos sonunda bitecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive