BölgeGündemKültürManşetTurizmSAGALASSOS; İstanbul’dan dünya’ya açılıyor

8 ay ago

“Tarih ve kültür kenti” Burdur’un taşıdığı bu ünvanı, birikimi kanıtlayan yerlerin başında gelen Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti, adından sıkça bahsettirmeye devam ediyor.

Burdur Müzesi’nden İstanbul’a götürülen Sagalassos Antik Kenti’ne ait 368 eser, Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından Beyoğlu’nda bulunan Müzesi’nde 27 Kasım 2019 tarihinden itibaren sergilenmeye başladı.

“Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” Sergisi, Sagalassos’un o muhteşem güzelliğini anlatıyor.

1989 yılından bu yana devam eden kazı çalışmalarıyla, gün yüzüne çıkarılan eserlerle arkeoloji dünyasında büyük yankılar uyandıran Sagalassos antik kenti, kültür turizminde önemli bir durak, merkez olma yolunda da ciddi adımlarla ilerliyor.

Pek çok uluslarası ve ulusal çapta etkinliklerin gerçekleştiği Sagalassos hakkında, şimdi de İstanbul’da Yapı Kredi Kültür Sanat, çok önemli bir sergi ile Sagalassos’u tanıtıyor,  insanlarla buluşturuyor.

Sagalassos ve Pisidia Bölgesi’nin geçmişine ışık tutan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisi, sanatseverleri büyüledi. Antik Sagalassos sakinlerinin gündelik ve sosyal yaşamlarını gözler önüne seren sergi

28 Mayıs 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından hazırlanan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisi  kapılarını sanatseverlere açtı. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’nda bulunan binasında gerçekleşen açılış kokteylinde Burdur Valisi Hasan Şıldak, Ağlasun Belediye Başkanı Ali Ulusoy, Sagalassos Kazısı Başkanı Jeroen Poblome ile Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen konuşmalar yaparak, serginin ve Sagalassos’un tarihsel önemini anlattı. Kazı Başkanı Poblome ayrıca, başta Yapı Kredi Müzesi Müdürü Nihat Tekdemir olmak üzere, sergide emeği bulunanlara teşekkür etti.

10 yıl önce Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan ve tarihi yaklaşık 12 bin yıl öncesine uzanan Sagalassos Antik Kenti’nden 368 tarihi eser, bu sergi vesilesiyle ziyaretçi karşısına çıkıyor.

Serginin açılışı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Sagalassos Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome, iki yıldan bu yana bu sergi için çalıştıklarının altını çizdi.  Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome, “Siz belki Türkiye’de yaşadığınız için pek fark etmiyorsunuz ama Tür- kiye’nin arkeoloji potansiyeli çok yüksek. Antik çağdan kalmış küçük bir yer olarak düşünebilirsiniz Sagalassos’u, ancak burası beş bin nüfuslu bir şehir ve bunun tarihini Burdur’dan İstanbul’a taşımak büyük bir çalışma gerektiriyordu” diyerek serginin önemini hatırlatıyor.

Prof. Dr. Poblome, “Belki Burdur’a hiç gitmediniz. Belki de Antalya’ya, ya da diğer tatil beldelerine giderken yolunuzun üstünde kalıyordu burası. Sizin o ‘küçük şehir’ dediğiniz yer, dev bir tarihe ev sahipliği yapıyor aslında” ifadelerini kullandı.

Sagalassos’un bütün renklerini göstermek istiyoruz” diyen Poblome, “Nedir o renkler?” diye sorulduğunda  “Hadrian heykelinin beyazı, Burdur’un bakırının rengi, imparatorun moru şimdi burada. Bu insanlar Sagalassos’ta nasıl yaşadılar, nasıl hayat kurdular, hayat kaliteleri nasıldı işte hepsi burada” sözleriyle heyecanını ifade etti.

Ortalama bir sergide 100 – 150 eser gösterilebildiğinin, ancak bu sergide 368 eserin ziya- retçiyle buluştuğunun altını çizen Profesör Poblome, “Yani büyük bir sergi hazırladık. Bu sergiye paralel bir kitap da var. Hem Türkçe hem İngilizce hazırlandı. Kitap hem Sagalassos’u anlatıyor hem de biz ekip olarak nasıl çalışıyoruz, bunları gösteriyor. İçinde aynı zamanda bütün eserlerin kataloğu da var” sözleriyle eksiksiz bir sergi hazırladıklarını kanıtlıyor.

Yaklaşık iki saat basın mensuplarına sergiyi gezdiren ve nere- deyse tek tek eserleri anlatan Prof. Dr. Poblome’ye ser- gideki en sevdiği eseri ise gözlerini kocaman açarak, “Çok var” diye yanıtladı. Gazetecilerin ısrarı üzerine ise “Gül İmbiği var. Çok estetik bir eser ama aynı zamanda da çok büyük ve bir robotu andırıyor. Ama zanaatkârı çok zekiymiş, çünkü bu formu nasıl yapacağını ince ince hesaplamış. Hem çok geleneksel bir malzeme kullanıyorsun hem de çok fonksiyonel bir eser çıkarıyorsun ortaya. Ağlasun için kültürel miras nedir, bölgenin tarihi nasıl oluştu, işte bu eser bu sorulara verilen en önemli cevap” diyor.

BİNANIN ÜÇ KATI DA EŞSİZ ESERLERLE DONATILDI


Sagalassos’un tarihi ve Pisidia Bölgesi, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına yayılmış bu sergiyle ziyaretçiye aktarılıyor. Binanın ilk katı 1990’da başlayan Sagalassos kazılarına ve bu kazılarla birlikte Sagalassos ve ait olduğu Pisidia bölgesinin coğrafyasına, jeolojisine, bitki örtüsüne, inanç sistemine, tanrılarına, insanlarına, hayvanlarına ve bitkilerine odaklanıyor. İkinci katta ise tarih öncesi çağlar kronolojik bir şekilde aktarılırken kazılarda açığa çıkarılan Yukarı Agora ve burada yapılan kazılarda bulu- nan imparator, tanrı ve kahraman heykelleri bulunuyor. Son katta ise ziyaretçiyi Tanrıça Demeter heykeli karşılıyor.

Bu bölüm sayesinde ziyaretçi antik ekonomiyi, yaşam kalitesini, beslenme alışkanlıklarını, mutfak eşyalarını, insanların ölüme nasıl yaklaştığını kavrıyor. Arkeoloğundan tarihçisine, mimarından ya- yıncısına, yazarına, editörüne, tonlarca ağırlıktaki eserleri yerleştiren sergi ekibine dek hemen herkesin büyük bir emekle ve araştırmayla hazırladığı bu sergi 28 Mayıs 2020 tarihine dek Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

KAPSAMLI BİR SERGİ

Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos için yapılan çalışma, Türkiye’de son yıllarda hazırlanan en kapsamlı arkeoloji projelerinden biri olarak kabul ediliyor. “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisinde, Burdur yöresinde kalıntılarına rastlanan ma- mut kemiklerinden, inanç ritüellerini yansıtan pişmiş toprak figürinlerine, Büyük İskender heykelciğinden, taş aletler, süs eşyaları, pişirme ve yemek kaplarına kadar birçok eser bulunuyor.

Sagalassos ve Pisidia Bölgesi’nin geçmişine ışık tutan sergi, Antik Sagalassos sakinlerinin gündelik ve sosyal yaşamlarını gözler önüne seriyor. Sergide, Bereket Tanrıçası Demeter heykeli, orijinali yaklaşık 5 metre yüksekliğinde olan İmparator Marcus Aurelius heykelinin beyaz mermerden yontulmuş başı, kolları ve bacaklarıyla İmparator Hadrian heykeline ait baş da görülebilecek.

Kronolojik ve tematik bölümler halinde hazırlanan sergi için yapılan kitap çalışmasından da kapsamlı bilgiye ulaşılabiliyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sagalassos kentinden kalıntıların yer aldığı; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesinin desteklediği Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliğiyle hazırlanan sergi, 28 Mayıs 2020’ye kadar ziyaret edilebilecek. Burdur Valisi Şıldak da, sanatseverlerle bir araya gelerek, Burdur hakkında bilgiler verirken, Burdur’un turizm potansiyelini de anlattı.

SAGALASSOS ANTİK KENTİ

Adını Hititlerin bir kolu olan Luwilerden aldığı varsayılan Sagalassos, Toros Dağları’nın sarp yamaçlarında yer alıyor. En parlak dönemini Roma İmparatoru Hadrian (MS 117-138) zamanında yaşayan kent, bu tarihlerde “Pisidia eyaletinin en önemli şehri” unvanını da kazanıyor. Sagalassos’un yükseliş devri MS. 7’nci yüzyıla kadar devam ediyor ve sonrasında yaşanan deprem ve veba salgınları ile şehir gerileme dönemine geçiyor. 13’üncü yüzyıla kadar şehirde yaşamın izleri sürülmekle birlikte, bu tarihten sonra yerleşim ovaya yani bugün ilçe merkezi olan Burdur, Ağlasun’a kayıyor. Sagalassos’ta 1990’dan bu yana, Belçika’nın köklü üniversitelerinden Leuven Üniversitesi’nin liderliğinde yapılan kazılarda birçok değerli arkeolojik eser keşfedildi.

SAGALASSOS SERGİSİ MEDYADA GENİŞ YER BULDU

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılığın İstanbul Beyoğlu’ndaki Müzesi’ndeki Sagalassos Sergisi, medyada geniş yer buldu. Yaygın gazeteler, Sagalassos ve Pisidia Bölgesi’nin geçmişine ışık tutan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” Sergisini haberleştirdiler.

“Roma İmparatorları Beyoğlu’nda”, “İstiklâl’da Sagalassos Sergisi – Antik Şehir Ayağınıza Geldi!”, “İstiklâl’in Yeni Sakinleri – Sagalassos’un Heykelleri” “Antik Şehri İstanbul’a Taşıdılar” gibi ilginç başlıklarla, Sagalassos Antik Kenti ülke gündeminde geniş yer buldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive