ManşetSağlıkTurizmSABANCI VAKFI’NDAN; Öztürk Sarıca’ya “Fark Yaratan” ödülü

11 ay ago

Burdur’da son yıllarda birbiri ardına ürettiği doğa projeleri ile adından sıkça bahsettiren, medyada ilgi odağı olan, doğa gönüllüsü, Lisinia projelerinin mimarı Öztürk Sarıca fark yaratmaya devam ediyor!..

Ülkemizin önde gelen kuruluşlarından biri olan Sabancı Vakfı, veteriner hekim Öztürk Sarıca’yı fark yaratanlar ödülüne layık gördü.

Sabancı Vakfı, Lisinia Doğa’yı toplumsal gelişmeye değerli kat- kıları ve ilham veren başarı hikâyesi ile 2018- 2019 döneminde fark yaratan olarak seçti.

Ünlü TV programcısı Cüneyt Özdemir’in de TV ekranlarında belgesel olarak izleyicilere aktardığı bu yılın fark yaratanları ödül töreninde buluştu. Öztürk Sarıca da Lisina adına ödül aldı.

Fark Yaratanlar

Sabancı Vakfı’nın, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin öykülerini anlattığı Fark Yaratanlar Programı onuncu sezonu ile devam ediyor!

Sabancı Vakfı, 2009 yılından bu yana Fark Yaratanlar’ın hikâyelerini Türkiye ile paylaşıyor, farkındalık yaratıyor, izleyenleri teşvik ede- rek onlara ilham veriyor. 2009-2019 yayın döneminde, halkın aday gösterdiği 2.600 başvuru arasından Danışma Kurulu’nun seçimi ile 190 Fark Yaratan kişi ve kurumun ilham veren hikâyesi çekildi ve ya- yınlandı. Fark Yaratanlar Programı yeni sezonunda yeni hikayelerle ilham vermeye devam ediyor.

Lisinia Doğa

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öy- külerini anlattığı “Fark Yaratanlar” programının 10. sezonunun 9. Fark Yaratan’ı; doğanın kirletilmesine ve bunun yansıması olarak ortaya çı- kan kansere karşı mücadele eden, doğal hayatın sürmesi ve gelecek nesillere aktarılması için çalışan Lisinia Doğa oldu.

Öztürk Sarıca, Burdur’da yaşayan bir veteriner hekim. Aile bireylerini kanser nedeniyle kaybettikten sonra hem insanları bilinçlendirmek hem de doğal hayatın korunması için 2005 yılında Burdur Gölü çevresinde bir proje başlattı. Adı Lisinia Doğa.

Lisinia Doğa bünyesinde 9 alt başlıkta proje gerçekleştiriliyor. “Kansersiz Gelecek Elimizde” ile bilgilendirme çalışmaları, “Yaşamak İçin Burdur Gölü’nü Yaşat” ile lavanta tarlaları, “Doğa Okulu”, “Yerli Bitki ve Hayvan Türlerinin Korunması”, “Gen Muhafaza”, “Ekolojik ve Doğa Dostu Tarım Uygulamaları” bunlardan bazıları. Ayrıca Türkiye’nin ilk Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezlerinden biri de Lisinia Doğa içinde yer alıyor. Merkez kurulduktan sonra bedelsiz olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda devredildi.

Lisinia Doğa kapsamında Burdur civarındaki köylerde bölgenin doğasına özgü bitkiler üretilmeye başlandı. Böylece yöre halkı hem yeni ürünlerle tanıştı hem de doğal denge bozulmadan tarım yapmaya devam ediyor.

Destek ve hibe kabul etmeyen bir doğa projesi olan Lisinia Do- ğa’da birçok gönüllü de projeye katkı sağlıyor. Veteriner hekim Öztürk Sarıca önderliğinde kurulan Lisinia Doğa, kuruluşundan bugüne kadar 120 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçi ağırladı.

Lisinia Doğa, Öztürk Sarıca tarafından daha iyi bir gelecek parolasıyla kuruldu. Doğal hayat ile ilgili gerçekleştirdiği yüzlerce projeyle yöredeki doğal dengenin korunmasına yardımcı olmakla hem bölgede yaşayanların hayatlarında hem de ekolojik yaşamın korunmasında kocaman bir fark yarattı.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive