ManşetRUS TURİSTLERİ ÇEKMEYİ AMAÇLIYORUZ (Moskova-Türkiye Turizm Festivali’nde Burdur tanıtıldı)

1 sene ago

Türkiye’ye daha fazla Rus turist çekme çabaları artarak sürüyor. Bilindiği gibi; Rusya, en gözde turizm pazarımız… 2018 yılında da ülkemize en çok gelen turist Rusya’dan geliyor. Rusların büyük bir bölümü komşu ilimiz Antalya’yı tercih ediyor.

Batı Akdeniz bölgesinde Antalya’nın dışındaki diğer iki şehir Isparta ve Burdur da Rus turistleri bölgeye çekebilmek için çalışmalar başlattı. Bu çalışmalardan biri de geçtiğimiz hafta gerçekleşen ‘Moskova – Türkiye Turizm Festivali’ oldu.

10-12 Ağustos tarihleri arasında Rusya’nın Başkenti Moskova’da Krasnaya Presnya Parkında düzenlenen Moskova – Türkiye Turizm Festivaline Burdur damgasını vurdu.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) katkı koyduğu, desteklediği bu faaliyette, Moskova’daki Burdur standında başta alaca dokumaları olmak üzere, ceviz ezmemiz yoğun ilgi görürken, Salda Gölü, Sagalassos ve Kibyra antik kenti ta- nıtımları da ilgi çeken konu başlıkları oldu.

Türkiye ve Rusya ilişkilerini güçlendirmek amaçlı düzenlenen festivale Türkiye’den Batı Akdeniz Kalkınma Ajansına Bağlı Belediyeler ve ticari sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Türkiye’den Burdur’u Alaca Dokumaları ile Burdur Belediyesi temsil etti. Moskova halkının yoğun katılım sağladığı festivalde en çok ilgiyi gören stand ise Burdur Alaca Dokumaları oldu. Standı ziyaret eden ziyaretçilere Alaca dokumasının tarihi ve tezgahta dokumasının inceliklerine dair bilgileri katılımcılara bizzat Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz verdi.

Burdur’un Rusya’da tanıtımı için büyük bir adım olan Moskova Türkiye Turizm Festivalinde Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’in de katıldığı festivalde Burdur’un marka değeri olan Salda Gölü, Sagalassos, Kibrya, Medusa Başı ve Burdur’un dünyaca ünlü sazı sipsi tanıtıldı.

Başkan Ercengiz; “Amacımız Burdur’un yaklaşık 250 yıllık geleneğini sürdürebilmek korumak ve yaşatmak. Burdur’un markası olmuş alaca dokumalarını öncelikle Türkiye’ye ardında da Dünya’ya tanıtmak istiyor ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Diğer taraftan da kadınlarımızı bir meslek sahibi edip onları iş hayatına adapte etmeyi hedefliyoruz” dedi.

En yoğun ilginin yaşandığı Burdur standını gezen Moskovalı vatandaşların Burdur’a olan yakın ilgisi Burdur heyetini memnun bıraktı ve tüm ziyaretçilere Burdur’un dünyaca ünlü lezzeti olan Ceviz Ezmesi ikram edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive