KültürManşetRESFEBE SERGİSİ (Böylesi Burdur’da ilk kez açıldı)

4 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu işbirliğiyle hazırlanan RESFEBE SERGİSİ, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Avşar Han binasında bilim severlerle buluştu.

Konusuyla Burdur’da bir ilk olma özelliğini gösteren sergide, kısaca anlamı resim ve alfabeyi birleştirerek matematiksel ve mantıksal zeka oyunu tasarımları olan resfebeler beğeniye sunuldu. Büyük beğeni toplayan ve 100 eserin sergilendiği sergide sergiye katılanlar resfebeleri çözmeye çalışırken keyifli dakikalar geçirdi. Sergiyi Burdur Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Karakelle başta olmak üzere akademik personel,okul müdürleri ve çok sayıda üniversite öğrencisi ziyaret etti.

Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu Matematik Öğretmeni olan aynı zamanda sergi danışman öğretmenliğini yapan Feridun Bozyiğit, düzenlenen etkinlik hakkında şöyle konuştu: “Resfebe, resim ve alfabe kelimesinden gelmektedir.Kısaca resim ve alfabeyi kullanarak matematiksel ve mantıksal görsel zeka bilmecesi hazırlamak demek oluyor. Resfebe Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan geleneksel zeka oyunlarına yeni bir soluk getiren bir akım. Analitik ve soyu düşünmeden, stratejik düşünme kapasitesini arttırmaya, düşünme ve kavram bilgisini arttırmadan, bilgi sentezlemeye kadar kişi üzerinde çok faydaları var. Öğrencilerimizi bu akımdan haberdar ettiğimizde çok ilgilerini çekti. Bütün öğrenciler resfebe okumaya çalıştı ve sonrasında da resfebe yapmaya başladı. Bütün bu çalışmalarımızdaki amaç matematiği, bilimi seven dolayısıyla çalışmalarıyla dünyaya damga vuracak geleceğin bilim insanlarının yetişmesine bir nebze de olsa katkı sağlamaya çalışmak. Bugün burada yaptığımız resfebe sergisi konusu itibarıyla Burdur’da bir ilk olma özelliğindedir. Bu 100 eserimizi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileriyle paylaşmak da bizim için son derece mutluluk verici…Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Sergiyle ilgili düşüncelerini açıklayan ve aynı zamanda üniversitede etkinliğin gerçekleştirilmesini sağlayan Yrd.Doç. Dr. Burcu Durmaz ise; “Matematiğe bakış açısını olumlu yönde değiştirmesi yanı sıra, üniversiteli beyinlerle genç beyinleri buluşturmak adına son derece önemli ve güzel bir etkinlik oldu. Kuşaklar arası diyalog ve matematiksel fikir alışverişi en önemli hedefimizdi. Sergiye olan ilgiye bakınca bunu gerçekleştirdiğimiz için mutluyum” şeklinde konuştu.

Okul Müdürü Yusuf Gözüaçık da; Resfebe çalışması ile öğrencilerin matematik dersine olan bakış açılarını değiştirdiklerini belirterek, “Öğrenciler, matematiğin rakamlardan veya sorulardan ibaret olmadığını gördü. Pek çok farklı eğitimsel olguyu bir arada yaşadılar. Düşündüler, tasarladılar, çizdiler, boyadılar ve ortaya düşündürürken eğlendiren çok güzel bir matematik sergisi çıktı. Burdur’da bu anlamda bir çalışma ilk kez yapıldı. Böyle bir çalışmanın parçası olmak da bizi çok mutlu ediyor. Katkısı olan herkese teşekkürler.” dedi.

Sergi, gösterilen yoğun ilgi üzerine farklı zaman ve mekanlarda tekrarlanacak.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive