EkonomiManşetRENGİN FOTOĞRAF İŞLETMECİSİ ESİN ALTAŞ: “Hayalindeki işi yapmak isteyen bayanlar mutlaka KOSGEB’in girişimcilik kurslarına katılmalı”

3 sene ago

‘On Parmağında 10 Marifet’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu; eşi Mehmet Altaş ile birlikte Rengin Fotoğraf Stüdyosunu işleten 3 çocuk annesi Esin Altaş.

Hep erkek mesleği olarak bilinen, ama son yıllarda bayanların da büyük ilgi göstermeye başladığı fotoğrafçılık mesleğini icra eden Esin Altaş mesleğinde ve ev hayatında yaşadığı zorlukları ve nasıl üstesinden geldiğini Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a anlattı.

Esin Altaş’ın açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle: “Eşim yıllardır fotoğrafçılık mesleği ile uğraşıyordu. Tabi kendi iş yerimiz yoktu. Bir başka fotoğrafçının yanında çalışıyordu. 2013 yılında ben de KOSGEB’in bayan girişimcilere tanıdığı haktan yararlanmak için girişimcilik kurslarına katıldım ve KOSGEB’in desteği ile Rengin Fotoğraf Stüdyosunu açtım. Usta olan eşimdi. Eşim ile kendi iş yerimizde çalışmaya başladık. Tabi benim eşim kadar fotoğrafçılık bilgim yoktu. Ondan ufak tefek neler gördüysem ancak o kadarını biliyordum. İş yerimizin açılması ile birlikte bazı şeyleri de öğrenmeye başladım. Tabi biz burada 4 kişi çalışıyoruz. Fotoğrafçılık işini genelde eşim ve beraber çalıştığımız arkadaşlarımız yapıyor. Ben iş yerimin genelde ekonomik işlerine bakıyorum. Onlara burada yemek yapıyorum. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Üç tane kızım var. En büyük kızım üniversite öğrencisi. Diğerleri daha ilkokula gidiyorlar. Tabiki iş yeri, çocuklar ve ev zor oluyor. Bu arada Avon temsilciliği de yapıyorum. Çok koşuşturmalı bir hayatım var.Hafta sonları iş yerine gelmiyorum. Temizlik, çamaşır, ütü gibi işleri hafta sonuna bırakıyorum. Hafta için iş yeri ve çocuklarımla ilgileniyorum. Çocuklarımı asla ihmal etmiyorum. Her şeyi rayına oturttum. Onların dersleri, eğitimleri ile de ilgileniyorum. Akşam işten çıkıp eve gidince onların beslenmesi, dersleri, oyunları ile zaman geçiriyorum. Bu arada hafta sonları misafir kabul etmeyi ya da misafirliğe gitmeyi de ihmal etmiyorum. Benimde kendime ayırabileceğim bir sosyal hayatım olmalı. Arkadaşlarımla yakınlarımla zaman geçirmeliyim. Bunu da hafta sonları gerçekleştiriyorum. Eşim bana en büyük destek bu konuda iş yerinde de ben ona destek. Birlikte başarmaya çalışıyoruz…

Çocuklarımın tek sıkıntısı, iş yerinden geç eve gitmemiz. Onlar evde oyuncakları ile oynamak, televizyon izlemek için evde daha çok vakit geçirmek istiyorlar. Bu genellikle kış mevsiminde oluyor. Artık havalar ısınmaya başladı onları parka falan götürürüm, oyunlarını oynarlar. Her şeyi düzenli olarak yaparsanız ne evde ne de iş yerinde sıkıntı yaşamazsınız. Bu koşuşturmalı hayatımda çok yorulduğum günler oluyor, ama ben eşimi, işimi, evimi ve çocuklarımı çok seviyorum ve bu yorgunluk tatlı bir yorgunluk oluyor.

Bu arada ben KOSGEB’e çok teşekkür ediyorum. Gerçekten kadınların iş kurmasına ve iş hayatına atılmasına çok büyük katkıları var. KOSGEB sayesinde iş yeri açmak isteyen, ama maddi imkanları olmadı için açamayan bir bay olsun, bayan olsun insana iş imkanı sağlıyor. Hayalindeki işi yapmak isteyen bayanlar mutlaka KOSGEB’in girişimcilik kurslarına katılmalarını ve hibelerinden yararlanmalarını tavsiye ediyorum.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive