ManşetÜniversite-MAKÜRektör Korkmaz’dan MAKÜ için; TANITIM ATAĞI (BÖLGE BASINI İLE BULUŞMA)

3 sene ago

Burdur’un gururu, yükselen değeri Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) gelişme çizgisi, yeni projeleriyle emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, 2006 yılında kurulan, geride bıraktığımız 11 yıllık süreçte Burdur’a, bölgemize ve ülkemize ekonomik, kültürel ve sosyal katkılar sağlayan, büyük dava fikir adamı, örnek şahsiyet Mehmet Akif Ersoy’un adını taşıyan MAKÜ’yü daha geniş kitlelelere tanıtabilmek için tanıtım atağı başlattı.MAKÜ yönetiminin başlattığı tanıtım hamlesinde, bölge medyası da önemli bir yer tutuyor. Batı Akdeniz bölgesi medyasına MAKÜ’yü anlatmak, MAKÜ’nün projelerini aktarabilmak amacıyla bölge basını ile buluşan Rektör Korkmaz, geçtiğimiz Pazartesi günü komşu ilimiz Antalya’daki gazetecilerle buluştu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Adem Korkmaz Antalya basını ile bir araya geldi. Antalya’da kahvaltılı basın toplantısı düzenleyen Rektör Korkmaztercihlere az bir zaman kala hem MAKÜ’nün tanıtımını yaptı, hem de üniversitedeki son gelişmeleri anlattı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Antalya basınına ilk olarak bölgenin en büyük spor tesisi olacak spor projesi hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla Kalkınma Bakanlığı’ndan alınan desteğe de değinen Rektör Korkmaz, hayvancılık şehri Burdur’un böyle bir proje ile hayvancılık konusunda çok daha iyi yerlere geleceğinin altını çizdi. Sektör Meclisi toplantılarını yaptıklarını belirten Rektör Korkmaz, yetiştiriciler için ve bölgemizin hayvancılığı için Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak hayvancılık alanında büyük bir adım attıklarını söyledi.

Kurulduğu günden bu yana her geçen gün akademik ve öğrenci kadrosunu artırdıklarını ifade eden Rektör Korkmaz, “2006 yılından bu yana 56 bin öğrenciyi mezun etmenin gururunu yaşıyoruz. 11 Fakülte, 4 Enstitü, 6 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu ve 1 Konservatuvar ile eğitim öğretime devam eden üniversitemiz, projelerine bir yenisini daha ekledi. Alternatif Sporlar, Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi projesiyle birlikte Burdur yeni bir üne daha kavuşacak ve sporun ve sporcu eğitiminin de baş şehri haline gelecek” dedi.

“Bölgenin en büyük spor kompleksini İstiklal Yerleşkesinde hayata geçirecek olan MAKÜ, Burdur’a büyük bir ivme kazandıracak” diyen Rektör Korkmaz, Alternatif Sporlar, Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi projesini Antalya basınına tanıttı.

MAKÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi (KİMER) tarafından hazırlanan Alternatif Sporlar, Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezinin tanıtım videosunun izlenmesinin ardından toplantı, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın açılış konuşmasını yapması ile devam etti. Yaklaşık 2 yıla yakın bir süredir üzerinde çalıştıkları spor projesinde imza aşamasına gelinmesinden duydukları mutluluğu ve gururu dile getiren Rektör Korkmaz, “MAKÜ, 11 yaşında genç bir üniversite ve bu nedenle çok hızla çalışmalar yapmak ve kendinden önce kurulmuş üniversitelerle yarışır düzeye gelmek zorunda. Bizler hem ailelerince bizlere emanet edilen öğrencilere nitelikli ve kaliteli eğitim ve öğretim vermek hem de şehrin gelişimine katkı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Alternatif Sporlar, Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi, göreve gelmeden önce yapılacaklar listemizde yer alıyordu. Üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük ve bugün imza aşamasına geldik. Üniversitelerin misyonlarından en önemlisi de içinde bulundukları şehre katkı sağlamaktır. Bulunduğumuz ekosisteme ne kadar değer katarsak bizler de üniversite olarak o kadar büyürüz, gelişiriz. Yapılacak merkez, bölge ve sporcusuna katkı verecek bir proje olmasının yanı sıra spor turizminin gelişmesine de destek olacak. Farklı ülke ve şehirlere kamp çalışmaları için giden spor kulüpleri, merkezimizle şehrimizde, üniversitemizde olacak ve hem açık hem de kapalı alanlarda antrenman yapabilecekler. Projemize destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler de veren Rektör Korkmaz, 5 yeni Fakülte açtıklarını ve Diş Hekimliği fakültesi için çalışmaların da hızla sürdüğünü belirterek 2017-2018 eğitim öğretim döneminde yeni açılan 42 bölüm/program ilk defa öğrenci alınacağını ve toplamda 10 bin’in üzerinde yeni öğrenci geleceğini vurguladı.

Toplantıda konuşan Rektör Prof.Dr. Korkmaz, 11 yaşındaki üniversitenin farklı bölümlerdeki geçmişi ile hızla büyüdüğünü belirterek, dünyadaki bilginin taşeronu olmaktan ziyade kendi bilgilerini üretmenin önemli olduğunu vurguladı.

“Öğrenci sorunlarını birebir iletiyor”

MAKÜ’nün yaklaşımlarından birinin öğrenci temelli olduğunun altını çizen Prof.Dr. Korkmaz, “Kayıt için Otogar’a gelen her öğrenciyi üniversite sıcaklığı ile karşılıyoruz. İlçe dahil gitmesi gereken kayıt bürolarına aile ve kendilerini ulaştırıyoruz. Burdur bir öğrenci kentidir. Öğrenci Destek Merkezi sistemiyle öğrenci sorununu direk rektör dahil her türlü idareciye iletebilir. Bu uygulamanın ardından BİMER yazılarında ciddi azalma oldu” diye konuştu.

“Fen Edebiyatın başarısı”

2016 yılında bütün Fen Edebiyat Fakülteleri içinde akademik teşvikli projelerde MAKÜ’nün açık ara birinci olduğunu dile getiren Prof.Dr. Korkmaz, “Halen akademik olarak kapalı devre simülasyon eğitimi yapıyoruz. Bundan çıkıp pilota uçağı uçurtmuyoruz. Bundan kurtulmamız gerekir. Bu yıl ilk kez makine mühendisliği ve gastronomi alanında öğrenci alacağız. Modern bir kütüphaneyi bu yılın sonuna doğru hayata geçecek. Hayvan hastanemizin Antalya’da da bir kliniği olacak. Ayrıca maddi imkanı yetersiz olan ve MAKÜ’ye birinci sıradan giren öğrencilerimize burslu konaklama sistemini hayata geçireceğiz” dedi.

“Öğrenciye özel kariyer planı”

Rektör Korkmaz, 2009 yılından bu yana kağıt üzerinde olan tekno kenti bu ay itibariyle faaliyete geçirdiklerinin altını çizdi.

Türkiye’de ilk olduğunu düşündükleri bir kariyer planlamasını hayata geçirdiklerini vurgulayan Prof.Dr. Korkmaz, “Öğrencimizin geleceğini nasıl şekillendirebiliriz, çalışma hayatını nasıl hazırlayabiliriz bunu düşündük. Bizim öğrenciye geldiği anda bir kariyer fotoğrafı çekeceğiz. Alanla ilgili ne bilgisi var ne eksiği var. İş piyasası bu öğrenciden ne istiyor. Diplomayı zaten veriyoruz, iş dünyası diploma istemiyor. Mesleki beceri ve donanım istiyor. Sorumluluk vereceği birikim var mı? Firma bunu istiyor. O donanımlı öğrenciyi ortaya çıkarmak için biz öğrencimizi yakından takip edeceğiz. Öğrencilerimizin ortak gelişimini takip edeceğiz. Öğrencilerimizin sahip olması gereken birikim ve mesleki tecrübesini tamamlayarak mezun etmek istiyoruz. Bu zorunlu olmayacak, İsteyen öğrenciye bunu uygulayacağız. Öğrencimizi sosyal hayata iş yaşamına hazırlamış olacağız” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive