Bilindiği gibi; ‘eğitim hayatı’, koronavirüs salgın sürecinden en olumsuz etkilenen alanların başında geliyor. Neredeyse son bir yıldır tüm dünyayı kasıp kavuran, olumsuz etkilerini hissetirmeye devam eden pandemi süreci, KOVİD-19 vakaları, eğitimi de adeta alt-üst etti! Dijital eğitim, online eğitim teknikleri, imkanları yaygınlaşırken, ülkemizde Mart 2020’den bu yana Üniversiteler; yüz yüze eğitim yerine, uzak’tan eğitime yöneldi.

Üniversitelerin güz döneminde de açılmayışı, pek çok Anadolu kentinde esnafın ekonomik yönden sıkıntılar yaşamasına neden olurken, üniversitelerin eğitimine ilişkin öneriler, tartışmalar sosyal medyada da yoğun ilgi görüyor.

Bu konu hakkında çarpıcı, ilginç bir değerlendirme de; Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’dan geldi. Korkmaz; “ticari kaygılarla ‘üniversiteler açılsın’ mantığı ve yaklaşımında bulunmak yanlış. Üniversitelerin açılması sağlık riski açısından değerlendirilmelidir. Bize göre, öğrencileri üniversitelere çekmek, evde kalmasından daha az riskli. Açılmasını isterken bu tez savunulmalıdır” şeklinde konuştu.

MAKÜ Rektörü Korkmaz, “ticari kaygılarla ‘üniversiteler açılsın’ mantığı ve yaklaşımında bulunmak yanlış. Üniversitelerin açılması sağlık riski açısından değerlendirilmelidir. Bize göre, öğrencileri üniversitelere çekmek, evde kalmasından daha az riskli. Açılmasını isterken bu tez savunulmalıdır” şeklinde konuştu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âdem Korkmaz, pandemi sürecinde üniversitelerin açılıp-açılmaması tartışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Komşu ilimiz Isparta’dan gelen Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) heyetinin MAKÜ Rektörlük ziyaretinde MAKÜ’nün çalışmalarından bahseden Rektör Korkmaz, konuşmasının bir bölümünde ise, ticari kaygılar düşünerek ‘üniversiteler açılsın’ yaklaşımı güdülmesini eleştirirken, konuya farklı bir pencereden bakarak, değişik bir bakış açısıyla Üniversitelerin açılması gerektiğini dile getirdi.

Isparta ve Burdur’da Esnaf Odası ve Ticaret Odası başkanlarının kaygılarını anlayabildiklerini kaydeden Korkmaz, “biz esnafımızın, ticaret erbabımızın durumunu çok iyi biliyoruz. Ama bunu dile getirirken ticari kaygılar gütmek, sırf ‘esnafımız kayıp yaşamasın, para kazansın’ anlayışı ile konuya yaklaşmak doğru değil. O zaman para sağlık’tan önemli duruma geliyor.

ÖĞRENCİ, OKUDUĞU ŞEHİRDE OLMALI

Biz pandemi vakalarını, etki karantinalarını üniversite olarak izliyor ve inceliyoruz. Bize göre, üniversiteleri açmak öğrencinin evinde olmasından çok daha az riskli. Üniversiteler kapalı olduğu için memleketinde, evinde olan öğrenci çarşı – pazar, kafe ve benzeri yerleri dolaşıyor. Bu çok normal. Ama evine geri gidiyor, aile fertleri ile temas kuruyor. Dedesini, ninesini görmeye gidiyor. Dışarıdan geliyor onlarla aynı ortamda bulunuyor. Bu dikey bir risk. Daha büyük bir risk. Ama öğrenci üniversite okuyacağı şehirde olsa yurt- okul-kafeden başka bir yere gidemeyecek. Risk grubu daha dar ve küçük. Yatay risk. Konuya bu açıdan yaklaşıyoruz ve üniversitelerin açılmasının daha iyi olacağını savunuyoruz. Konuyu YÖK’e de bu şekilde bildireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları doğrultusunda MAKÜ’de yüz yüze eğitimi vizelerden sonra etap başlatmayı planlıyoruz.” diye konuştu.