pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 27,1168 0.44%
EURO 28,9738 0.65%
ALTIN 1.673,13-0,03
BITCOIN 722382-1,78%
Burdur
23°

AÇIK

05:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rektör Korkmaz, tercih döneminde MAKÜ’yü anlattı

Rektör Korkmaz, tercih döneminde MAKÜ’yü anlattı

ABONE OL
29 Temmuz 2022 10:29
Rektör Korkmaz, tercih döneminde MAKÜ’yü anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NEDEN MAKÜ?

NİÇİN MAKÜ TERCİH EDİLMELİ?

UYGULAMA (TEORİ İLE BİRLİKTE PRATİK)

KİŞİSEL, SOSYAL ve MESLEKİ GELİŞİM

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Kanal 15 ekranlarında Bilal Karasakal’ın hazırlayıp sunduğu ‘Burdur’un Nabzı’ programının canlı yayın konuğu oldu.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in de katıldığı programda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz üniversite tercih sürecinde olan öğrencilerin merak ettiği sorulara cevap verdi.

“Kılavuzda en yüksek öğrenci sayısı olan Üniversiteyiz”

Rektör Korkmaz tercih kılavuzunun yayınlanması ve tercih sürecinin başlamasıyla birlikte öğrencilerin arayışa girdiğini ve MAKÜ’nün 67 lisans ve 103 önlisans programı ile kılavuzda en yüksek öğrenci sayısı olan üniversite olduğunu söyleyerek; “Bu anlamıyla Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi esasında bölgedeki büyük üniversitelerinden birisi haline geldi. Burdur’un geldiği aşamayı göstermesi bakımından da yaklaşık 175 bölüm ve programda öğrenci alımı noktasındayız. Üniversitemiz şu anda fiziksel alt yapısı itibariyle 1992 yılında kurulan üniversitelerden hiç birisinden geride değil. Net söyleyeyim, kampüs çalışmalarımızı tamamladık. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi merkez kampüsü için söylüyorum, ilçe kampüslerimizde de önemli alt yapıları oluşturuyoruz. Bucak’ta 2 ayrı kampüsümüz oluştu. Yine Gölhisar’da 2 ayrı kampüsümüz var. Ağlasun Meslek Yüksekokulu, Altınyayla, Tefenni, Çavdır gibi yine ilçe meslek yüksekokullarımızda ve Yeşilova’da birer kampüs ifade edebileceğimiz noktaya geldi.” dedi. 

“Turizm Okulu Oteli konseptimiz Türkiye’de ilk olacak”

Rektör Korkmaz, “Yeşilova’da bu sene yine bizim tematik meslek yüksekokulu formatı içerisinde turizm okulu oteli konseptimiz bitmek üzere. Yeşilova’yı tercih edecek öğrencilerimiz için Türkiye’de örneği olmayan bir okuldan bahsediyoruz. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin birçok uygulaması modeli itibariyle örnekleri olmayan uygulamaları yapıyoruz. Ve bu turizm okulu oteli uygulamasına da ilk orada başlıyoruz. Otel içinde turizm okulu, yani öğrencimiz girdiği andan 24 saat işleyen bir sistemin içerisinde bir turizm faaliyeti. Aşçılık bölümü yemeğini çıkartacak, Turizm İşletmeciliği işletmeciliğini yürütecek, tur rehberliği de yine rehberlik hizmetleri anlamında bir otel işletmesinin içerisinde 365 gün boyunca katılacağı bir eğitim modeli var. Eğitim modelini de yeniden yapılandırıyoruz. Çünkü bu örnek Türkiye’de ilk olacak.” diye konuştu.

“Amacımız, fotokopi Üniversitelerinden çıkıp özgün bir üniversite modeli olmak”

Her ilçede farklı temalarda odaklandıklarını aktaran Rektör Korkmaz, “Burdur’un meslek yüksekokullarının tamamı bu temel üzerine odaklanmış durumda. Eğer bu projeyi YÖK kabul ederse, belki önümüzdeki günlerde isimleri de hızlıca değişerek artık tematik bir meslek yüksekokulu projesini Türkiye’de ilk gerçekleştiren üniversite haline geleceğiz. Çünkü biz bunun yapı değişimlerini gerçekleştirdik. Aday öğrencilerimiz açtığımız bölümlere bu bölümlerdeki bölümlerin birbirleriyle organik bağlılığına ve akademik olarak istihdam ettiğimiz alanındaki uzman akademisyenlere dikkat etsin. Net söylüyorum ve iddialı konuşuyorum. Yaptığımız en önemli şeylerden bir tanesi bir programı açarken o işin alanının uzmanı dışında oraya akademisyen koymadık. Tabi şuna çok dikkat ediyoruz. Yani biz piyasadan çok sinyaller alıyoruz, iş gücü piyasasının bu son dönemde yükselen trendlerine bakıyoruz. Şöyle diyeyim, mezun ettiğimiz bir öğrenciyi sadece Türkiye’de istihdam etmiyorsunuz. Öğrenci birazcık dil yeteneğini geliştirdiği anda yurt dışına gidiyor. Yurt dışında da istihdam imkanları olabilir. Onun için global düzeydeki yaptığımız analizlerde yükselen meslekler üzerinden ilerliyoruz. Bu okul ve programlarımızı açarken mutlaka alanında uzman meslek okulları için söylüyorum, sektör tecrübesi olan kişileri almaya çalışıyoruz. Meslek yüksekokullarında şu anda biz 3 + 1 modelini uygulamaya başladık. Öğrencinin 4 yarı yılı var. 3 yarıyılı öğrenci üniversitede 1 yarıyılı sektörde. 4 yıldır bunu merkez meslek yüksekokullarımızda uyguluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren ilçe meslek yüksekokullarında da bunu yaygınlaştıracağız. Bucak İşletme Fakültesinde 3 yıldır uyguladığımız 6 + 2 modelimiz var. Üniversiteler olarak birbirimizi biliyoruz artık birbirimize çok benziyoruz. Onun için tematik meslek yüksekokulu diyorum. İhtisaslaşan üniversite diyorum. Bölgesine yönelmiş üniversite diyorum. Bütün derdimiz şu, fotokopi üniversitelerinden çıkıp özgün bir üniversite modeli kurgulamaktan bahsediyorum.” ifadelerini kullandı.

Neden MAKÜ?

Öğrenciler neden Mehmet Akif Ersoy üniversitesini tercih etmeli? sorusunu yanıtlayan Rektör Korkmaz; “Öğrenci için programlarından ayıran ya da bizim kendimizi farklı kılmaya çalıştığımız farklılıklar dikkat çekiyor artık. Yani birbirine benzerlikler Uşak Üniversitesiyle, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile Bingöl Üniversitesi ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi birbirinin aynısı olmamalı. Biz buradan harekete geçerek esasında uygulamalı eğitim dediğimiz bir kavrama odaklandık. Uygulamalı eğitimden ne anlıyoruz? 3+ 1, 6+2, 7+1 bunun bir boyutu sadece az önce söylediğim gibi eğitimin bir kısmını sektörde yürütmek için odaklanmış programlara sahibiz.” dedi.

“MAKÜ gençlerin umudu”

Öğrenciler için birçok avantajın olduğunu söyleyen Rektör Korkmaz, Kariyer Okulundan da bahsetti. Rektör Korkmaz; “Kariyer ve sosyal gelişim programı diye üniversitenin içerisinde ikinci bir program geliştirdik. Bu programla 1- kişisel gelişim, 2- mesleki akademik bilgi gelişimi, 3-sosyal gelişimi içine alan birbiriyle bağlı öğrenciyi hangi okulda, hangi programda olduğuna bakmaksızın bir hedefe kilitleyip hayata hazırlama programı. Kendi bölüm ya da programı dışında MAKÜ Kariyer Okulundan mezun olan öğrencimizin ne iş kaygısı ne de çalışma kaygısı olmuyor. Bu belge ile iş bulmaları daha da kolaylaşıyor. Bunun yanında bizden mezun olsa da kariyer ve sosyal gelişim programlarına isterse devam edebiliyor. Geleceğin üniversitesiyiz. Birçok şeyi dijital ortamda yapmak için çalışmalar yapıyoruz. Tercihlerini yapan gençlere bizler umuduz. MAKÜ gençlerin umudu. Ağzımdan çıkan her ifadenin mutlak bir karşılığı vardır” ifadelerini kullandı.

“MAKÜ, önümüzdeki 10 yılda ilk 10 üniversite arasına girecek”

“Tercih yapmak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken tek şey, okuduğu bölümü, mesleklerini sevmeleri açısından istedikleri bölümü yazsınlar” diyen Rektör Korkmaz; Üniversitenin altyapısının tamamlandığını, bundan sonra bilimsel gelişimlere önem verdiklerini, tecrübeleri sayesinde MAKÜ’nün Türkiye’de en iyi üniversiteler arasında yerini aldığını, önümüzdeki 10 yılda MAKÜ’nün ilk 10 üniversite arasına gireceğini vurguladı.

MAKÜ’nün Spor ve Turizm alanlarından bahseden Rektör Korkmaz; “MAKÜ’de Ünipark Alışveriş Merkezi Eylül ayında açılacak. Bölgenin en büyük kütüphanesi, sosyal donatılar, Kredi Yurtlar Kurumunun yatırımları ile 4.000 kişilik öğrenci yurdumuz, kapalı spor salonu, yüzme havuzu, Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesinin bazı branşlarının yer aldığı, alt katı derslik ve idari bölüm olan 15 bin kişilik bir stadyumumuz var. Bu stadyumun Türkiye’de başka bir örneği yok.  Üniversitemizde 2 ciddi odaklanmamız var. İlki Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi, diğeri ise sporcu kenti olma yolunda spor tesislerimiz. Bu iki alanda da öğrencilerimiz bizzat alanda akademisyenlerle çalışarak uygulamalı eğitim alıyorlar. Kendine sporda kariyer arayan öğrencilerin geleceği MAKÜ Spor Bilimleri Fakültesi. Sporcuların buluşma noktası diyebiliriz. Veteriner Fakültemizde de gerek uygulama olanaklarından gerek eğitim modeli, akademik altyapısı açısından çok iyi noktadayız. Hedefimiz bizden öndeki üniversitelerin önüne geçmek.” dedi.

MAKÜ’nün diğer önemli alanlarından da söz eden Rektör Korkmaz; “Diğer bir alanımız da Sanat Tasarım Fakültemiz. Alanında Türkiye’nin en iyisi. Türkiye’de sadece 2 üniversitede bulunan Çizgi Film ve Animasyon bölümü olan üniversitenin birisi biziz. Türkiye’de geçen yıl en yüksek puanla öğrenci alan Yazılım Mühendisliği programında Bucak Teknoloji Fakültemiz birinci oldu. Bucak Teknoloji Fakültesini ihtisas fakültesine dönüştürme çalışmalarımız devam ediyor. MAKÜ’nün birçok programında öğrencilerimiz ilkleri yaşayabilirler.

“Burdur’un yurt sorunu yok”

Konaklama ve ulaşım konusuna da değinen Rektör Korkmaz; “Burdur’un yurt sorunu yok. Yeni açılan yurtlarımızla birlikte geçen yıl ülkemizde yaşanan konaklama sorununu Burdur olarak yaşamadık. Ulaşımda ise bir takım bazı aksaklıklar olabiliyor. Burdur Belediye Başkanımız ve Özel Halk Otobüsleri Kooperatifimiz ile koordineli çalışarak büyük bir sıkıntı yaşamıyoruz” dedi.

“1500’e yakın nitelikli yabancı öğrenci”

Erasmus programı hakkında da bilgi aktaran Rektör Korkmaz, “Öğrencilerimizi Erasmus+ programı kapsamında farklı ülkelere gönderiyoruz. Bunun yanında isteyen idari ve akademik personelimizi de yurtdışı çalışma programlarına gönderiyoruz. Şu an MAKÜ’de 1500’e yakın nitelikli yabancı öğrencimiz var.

“Yeni Açılan Programlar”

2022 yılında yeni açılan programları da açıklayan Rektör Korkmaz; “Bucak Teknoloji FakültesiBilişim Sistemleri Mühendisliği, Burdur Sağlık Hizmetleri MYO Ortopedik Protez ve Ortez, Tefenni MYO Spor Yönetimi, Gölhisar MYO’da İş ve Uğraşı Programı bölümleri açıldı. Bugüne kadar açtığımız bütün programlarda doluluk oranlarımız çok yüksek.” ifadelerini kullandı.

“Mehmet Akif’in İsmini Taşıyor Olmanın Gururu ve Bilincindeyiz”

MAKÜ’lü olmanın ayrı bir sorumluluğu var diyen Rektör Korkmaz; “Mehmet Akif Ersoy isminin ağırlığını taşıyan bir üniversiteyiz. Mehmet Akif’in eserlerini, Safahatını, misyonunu taşıyan bir üniversiteyiz. Mehmet Akif çalışkan ve üreten insanları severdi. Tabi ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliğini ve misyonunu unutmuyoruz. Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerliyoruz. Mehmet Akif’in ismini taşıyor olmanın gururu ve bilincindeyiz. Bu sene 5. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Ödülleri Törenimizi yapacağız. Uluslararasında da ismimizi duyuruyoruz. Böyle güzel bir devletin bir üniversitesi olarak devletimizin hamalıyız” dedi.

“Burdur’u Değiştiriyor, Geliştiriyoruz”

Akademisyen sayısının 1.000’i aştığını söyleyen Rektör Korkmaz; “Göreve geldiğimizde 1.000 akademisyen bir şehri değiştirir demiştik. Bugün gelinen noktada toplamda 1.068 akademisyenimiz var. Ve biz Burdur’u hem hayvancılık alanında hem de spor turizmi alanında değiştiriyoruz, geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort tarsus escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.