Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, CNN Türk ekranlarında yayınlanan ‘Tercih Zamanı’ programına katıldı.

Serra Taşkıran’ın sunduğu programda Rektör Korkmaz, üniversite adaylarına MAKÜ’yü anlattı. Sunucu Taşkıran’ın ‘Öğrenciler neden MAKÜ’yü tercih etsin?’ sorusu üzerine Rektör Korkmaz “Artık Anadolu’nun dört bir tarafında her şehirde, hatta bazı şehirlerde birden fazla üniversitemiz var. Ülkemiz üniversite konusunda çok büyük ivmeler, büyük adımlar attı. 2006 yılında kurulduk ve şu anda 15.yaşımızdayız. Çok önemli gelişmeler kaydeden bir üniversite olduk. Gerek sahip olduğu akademik altyapılar gerekse meslek ve istihdam açısından gelecek vaat eden çok fazla programa sahibiz. Bunun dışında bir şehir yerleşkesi olarak da çok güçlü bir yerleşke altyapısına sahibiz. MAKÜ’de her şeyden önce öğrenci odaklı bir yönetim anlayışına sahibiz. Uygulamada, yönetim süreçlerinde öğrencinin karşı karşıya kaldığı durumlarda bir problemi olduğunda ulaşma noktasında öğrencinin üniversite yönetimine çok rahat ulaşabildiği, bir derdi olduğunda öğretim üyesine, bölüm başkanına, dekanına, en önemlisi de rektörüne ulaşabildiği bir sistemimiz var. Nasıl ulaşabiliyor? Çok farklı mekanizmalar var. Sosyal medya artık öğrencinin en kolay ulaştığı nokta. Benim her öğrenciye tek tek yanıt vermem tabi ki zor ve uzun bir süreç, biz bunu kurumsal bir yazılıma da dönüştürdük. Öğrenci Destek Merkezi adında bir merkezimiz var. Burada öğrencinin kimliği gizli kalmak kaydıyla, bir tek bende bilinir görünür şekilde oluyor, bana bir sorun ulaştığında çözüm için ilgili birimlere yönlendirdiğim bir yaklaşımımız var. Öğrenci odaklı dediğimiz işte bu şekilde oluyor. Öğrenciler bizim geleceğimiz. Yarın mezun olduklarında üstlendikleri sorumluluklar, yaptıkları görevler ülkenin geleceği. Elimizdeki son değer üniversite öğrencisi. Topluma karşı sorumluluk hisseden, çevresine duyarlı, eğitimde donanımlı öğrenciler mezun edebilirsek işte ülkenin geleceğine katkı sağlamış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenci memnuniyet anketinde ilk 10’un altına düşmüyoruz” diyen Rektör Korkmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Artık üniversite olarak sizin diploma vermeniz yeterli değil. Öğrenci hangi alanda donanımlı, hangi tecrübeleri var ve nasıl bir sosyal kişilik inşa ettiğinizi arıyor işverenler. Duygusal zekanız, mesleki yeterlilik, iş sürecinde sorumluluk üstlenme yeteneği ve takım çalışması gibi birçok kriter artık önemli oluyor. Bu yüzden üniversitemizin yürüttüğü iki önemli proje var. Bunlardan ilki Kariyer Okulu Projesi. Burada öğrenci mezun olurken diplomasının yanında ikinci diplomasını da alıyor kariyer diploması adı ile. Bu diploma ile eğitim süreciniz içerisinde kişilik envanterinize göre belirlenen kriterler önemli oluyor. Bunun dışında ikinci projemiz ise Sosyal Diploma. Bununla da öğrenciler eğitim hayatı boyunca sosyal etkinliklere katılımlarında topladıkları puanlarla bir baraj puanını aştıklarında, öğrenciye bu kişi sosyal olarak da söyleşi, tiyatro, kongre, spor gibi birçok faaliyete katılarak sosyal kişiliğe sahip bir bireydir diyerek çok sayıda bileşenden oluşan ikinci diplomayı veriyoruz. MAKÜ’den mezun olan öğrenci 2 diplomayla mezun olabilir ve iş arama sürecinde insan departmanında kişi dolu bir CV’ye sahip oluyor.”

Rektör Korkmaz’ın katıldığı ‘Tercih Zamanı’ programına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.