Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, derslerin uzaktan eğitim yoluyla yapılması hususunda öğrencileri ve kamuoyunu bilgilendirdi.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Bakanlar ve ilgili kurumların katılımıyla gerçekleştirilen koronavirüs toplantısının ardından alınan kararlar doğrultusunda Üniversiteler’de eğitime 3 hafta ara verilmişti.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Adem Korkmaz önceki gün kamuoyuna yaptığı bilgilendirmede; “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK) Koronavirüs salgını dolayısıyla eğitim-öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan yürütülebilmesi noktasında aldığı kararlar doğrultusunda, üniversitemiz hızlı bir şekilde Senato toplantısı gerçekleştirerek gerekli çalışmaları yapmış ve derslerin Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinden yürütülmesi ile ilgili esasları belirlemiştir.” diyerek 30 Mart 2020 tarihinden itibaren ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde derslerin uzaktan eğitim ile yapılacağını duyurdu. Rektör Korkmaz’ın derslerin uzaktan eğitim yoluyla yapılması hususunda yaptığı bilgilendirme şu şekilde;

“Kıymetli Öğrenciler; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Koronavirüs salgını dolayısıyla eğitim-öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan yürütülebilmesi noktasında aldığı kararlar doğrultusunda, üniversitemiz hızlı bir şekilde senato toplantısı gerçekleştirerek gerekli çalışmaları yapmış ve derslerin Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinden yürütülmesi ile ilgili esasları belirlemiştir. Bu kapsamda senatomuzca alınan kararları bilginize sunuyorum.

  1. Üniversitemizin tüm akademik birimlerinde gerekli hazırlıklar yapılarak ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde dersler 30.03.2020 tarihinden itibaren üniversitemiz uzaktan eğitim sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir.
  2. Dersler akademik birimlerce ilan edilen program çerçevesinde senkron (eş zamanlı) olarak yapılacak ve sisteme kayıt edilecektir. Öğrenciler ilan edilen programda belirtilen ders saatinde bulundukları yerden sisteme girerek, derse canlı olarak katılabileceklerdir.
  3. İnternet olanakları, teknik yetersizlikler vb. nedenlerle senkron derslere katılamayan öğrenciler ise daha sonraki bir zamanda ilgili derslere asenkron olarak katılım sağlayarak kayıtlı dersi izleyebilecekler ve derse devam etmiş sayılacaklardır.
  4. Öğrencilerimizin uzaktan eğitim sistemi üzerinden derslere nasıl katılacağı ile ilgili bir bilgilendirme ve tanıtım sunumu yakın zamanda kendileri ile paylaşılacaktır.
  5. Laboratuvar, işyeri uygulaması, staj gibi uygulamalı olarak yapılma zorunluluğu olan dersler belirlenen ileriki bir tarihte yoğunlaştırılmış olarak yapılacaktır.
  6. Derslerin vize ve final sınavları, üniversitemizin belirleyeceği yöntemle ileri bir tarihte yapılacak olup, gelişmelere göre konu ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Tüm öğrencilerimizin; üniversitemizde bazı derslerin 4 yıldır zaten uzaktan eğitim sistemi üzerinden verildiğini, sadece sistemin teknik kapasitesinin geliştirilmesi ile derslerin sağlıklı bir şekilde rahatlıkla yürütülebileceğini ve bu noktada tüm imkânların seferber edildiğini bilmelerini isterim. Ayrıca sürece ilişkin yeni gelişme ve düzenlemeler ile ilgili her türlü bilgilendirme üniversitemiz web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacak olup, bu süreçte sükûnetle hareket edilmesini ve üniversitemizce paylaşılmayan hiçbir bilgiye itibar edilmemesini rica ederim. Evde Kalın, Sağlıcakla Kalın.”

   M. Fatih BAŞCI