ManşetSiyasetREFERANDUMDA GERİ SAYIM

3 sene ago

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumunda geri sayım başladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini öngören, yönetim sisteminde köklü değişiklikler öngören 18 maddeden oluşan Anayasa değişikliği paketi, 16 Nisan halk oylamasında vatandaşın onayına sunuluyor.

Anayasa referandumuna son 12 gün kala, kampanya çalışmaları da hızlandı. Son düzlüğe girilirken, son virajda kararsızların oyunu etkilemeye dönük stratejilerin, taktik ve söylemlerin ağırlık kazanması bekleniyor.

Referandum kampanyaları, genel seçim ve yerel seçimlerden farklı oluyor

Ülkemizde halk oylamalarının doğası, şartları bir genel seçim veya yerel seçime göre büyük farklılıklar taşıyor. Nitekim bu farklar kampanyalara da yansıyor. Genel seçim ve yerel seçimlerde olduğu gibi adaylar, aday rekabetleri, parti aidiyeti, parti logoları önplanda olmadığı için o alışageldiğimiz seçim havası ülkemizde ve ilimizde halk oylamaları öncesinde pek yaşanmıyor. Referandumlar tercihe dayandığı için, sadece evet veya hayır oyları kullanılacağı için, kampanyalar halk oylaması içeriği üzerinden teknik bir dille yürüyor.

Son günlerde kararsız seçmen en öncelikli hedef

Referanduma sayılı günler kala, ‘evet ve hayır’ cephesinin de en öncelikli hedefi kararsız seçmeni çekmek, ikna etmek. Her akşam TV’lerde özel yayınlar, tartışma programları ve açık oturumlarda Anayasa değişikilği paketi geniş bir şekilde ele alınıyor. İletişim mecralarının yeni gözdesi sosyal medya da, referandum kampanyalarında öne çıkıyor. Sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar, yorumlar, seçim kampanyasını şekillendiriyor.

Burdur’da AK Parti ve CHP ekipleri sahada yoğun bir çalışmanın içinde

İlimizde de Anayasa değişikliğini savunan ‘evet oyu’ isteyenlerle, karşı çıkarak ‘hayır oyu’ talebinde bulunanlar, yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Burdur’da ‘Evet kampanyasının’ ana dinamiği iktidar partisi AK Parti.

Bilindiği gibi; AK Parti kuruluşundan bu yana Burdur’daki bütün seçimleri (beş genel seçim, üç yerel seçim, iki referandum, bir Cumhurbaşkanlığı seçimi) birinci tamamladı. AK Parti Burdur İl Teşkilatı 12’inci seçimden de zaferle ayrılmak istiyor.Organizasyon becerisi, seçim tecrübeleri ve sahadaki birikimini seferber eden AK Parti, iki Milletvekili ile birlikte il’in her yerinde ilçe, köy gezileri, kahve toplantıları, esnaf ziyaretleri ile sahada birebir seçim çalışması yürütüyor. AK Partililer propaganlarında, “etkin yürütmeyi, istikrarı” öne çıkarırken, yeni düzenlemelerin Türkiye’nin önünü açacağını, vesayet odaklarının tam anlamıyla temizlenerek, milli iradenin hakim olacağı, tek patronun millet olacağı yeni bir başlangıca vurgu yapıyorlar…

İlimizde ‘Hayır kampanyasının’ sürükleyicisi, öncüsü ise; ülke genelinde olduğu gibi CHP. Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Örgütü yöneticileri de sahada yoğun bir çalışmanın içinde. CHP ekipleri de Burdur’un her yerini dolaşarak, seçmene birebir ulaşıyor. CHP’liler Anayasa değişikliğinin sakıncılarına dikkat çekip, “yeni Cumhurbaşkanlığının yetkileri bir kişide topladığına, bu durumun tek adam rejimine yol açacağını” öne sürerek, halka hayır oyu vermesi çağrısında bulunuyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive