Burdur’un nabzı programına konuk olan Burdur Esnaf Sanatkârlar ve Kredi Kooperatifi Başkanı Recep Kalkan, ekonomik gündemi değerlendirdi. Program çekimi Burdur Yukarı Pazar’da yapılan programda Burdur ticaretinin geçmişi ve bugünü değerlendirildi.

 “BURDUR’UN GERÇEK VİZYONU TURİZM”

Kalkan programda, özellikle son yıllardaki ticaret anlayışının değiştiğini ve çoğu iş yeri sahibinin buna uyum sağladığını dile getirdi. Burdur’da ticaretin daha hareketli olabilmesi ve turizmden pay alabilmek için esnafların birleşmelerini ortaklı işlerin yapılması gerektiğini ancak bunu Burdur’da bir türlü başaramadıklarını söyledi. Özellikle son yıllarda kişiler arası güvenin azalması her türlü işte olduğu gibi esnaflar arası da etkili olduğunu ifade etti.

“YUKARI PAZAR CANLANMALI”

Burdur’da turizmden gelirinden faydalanmak için mutlaka yukarı pazarın canlandırılması gerektiğini söyleyen Kalkan, ayrıca fahiş fiyattaki dükkan kiralarından ancak böyle kurtulabileceğini söyledi. Ayrıca kaybolmaya yüz tutan mesleklerin sahip çıkılması gerektiğini ve bunların kazandırılması gerektiğini belirtti.

“GAZİ CADDESİ TRAFİĞE KAPATILMALI”

Kalkan, Yukarı Pazarın canlanması için ise şunları söyledi; “Yaz aylarında mutlaka gazi caddesi trafiğe kapatılmalı, yaya trafiğine açılmalıdır. Bu uygulama çoğu ilde yapılmakta, böylece insanlar, hem geniş bir alanı değerlendirmiş olur, hem de yukarı pazar daha da canlanabilir. Ayrıca yukarı pazarda bazı sektörler toplanıp insanlar yukarı pazar cazibe merkezi haline gelebilir.”