Türkiye'nin en çok okunan teknoloji platformlarından biri olan ve Recep Baltaş'ın da yüzü olduğu Technopat'dan dün akşam bir duyuru geldi. Recep Baltaş'ın ayrılığına işaret eden açıklama hakkında Recep Baltaş Technopat'dan neden ayrıldı? Recep Baltaş kimdir, kaç yaşında, nereli? Soruları gündem oldu. İşte detaylar…


RECEP BALTAŞ TECHNOPAT'DAN NEDEN AYRILDI?
Konu hakkında Recep Baltaş'tan açıklama gelmezken dün akşam Technopat'ın sosyal medya hesaplarından şu açıklama yapıldı: "? Kamuoyunun bilgisine;

12 yıldır teknoloji yayıncılığı yapan ve çizgisini bu uzmanlık alanı dışına çıkarmamış olan Technopat.net'te idari bir ayrılık yaşadığımızı kamuoyuna duyururuz.

Kurumumuzda yazı işleri müdürü göreviyle çalışan Sn. Recep Baltaş'ın sosyal medyada yaptığı bazı siyasi paylaşımlar kurumumuza zarar verme noktasına geldiği için yollarımızı ayırma kararı aldık. Technopat'ın yayın çizgisi dün olmadığı gibi bugün ve yarın da herhangi bir siyasi, ideolojik kişi, kurum ya da toplulukla ilişkilenmeyecektir.

Uzmanlık alanımız olan teknoloji sektöründeki durumları, yeni gelişmeleri en doğru ve kolay anlaşılır şekilde okurlarımıza ve takipçilerimize aktarmaya, sektörümüze şimdiye kadar olduğu gibi katkı sunmaya devam edeceğiz.

Bu süreç içinde hem şirket çalışanları olarak hem de kurumsal olarak böyle bir niyetimiz olmasa da üzdüğümüz, kırdığımız, vicdanını yaraladığımız her kim varsa, amasız, fakatsız özür diliyoruz."


RECEP BALTAŞ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?
Şu anda "Technopat" kurucularından olan Recep Baltaş 36 yaşındadır ve teknoloji ve bilim konularında içerik üretmektedir.

Trakya üniversite'sinde okuyup "Almanca öğretmenliği" bölümünden mezun olmuştur.

Recep Baltaş'ın bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve Level dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in donanım editörü oldu. Technopat'ın kuruluşundan itibaren, bilgisayar donanımı, yazılım, akıllı telefonlar, oyunlar ve diğer teknolojik konularda düzenli makaleler ve incelemeler yazarak Türkiye'deki teknoloji meraklılarına değerli bilgiler sunmuştur.

RECEP BALTAŞ AÇIKLAMASI NEDİR?
Öte yandan Recep Baltaş X hesabından bugün açıklama yaptı. Açıklamasında, "Sevgili Technopat ailesi,

Technopat.net'te 12 yıldır sürdürmekte olduğum Yazı İşleri Müdürü görevinden ayrılma kararı aldığımı sizlere bildirmek isterim. Bu karar, son zamanlarda beni hedef göstermeye yönelik iddialar ve manipülasyonlara ek olarak şirket yöneticileriyle aramızda oluşan anlaşmazlıklar sonucu alınmıştır. Botlar aracılığıyla gerçekleştirilen linç girişiminin arkasındaki rakip takımın, itibarımı zedelemeye yönelik kasıtlı bir çaba içinde olduğunu üzülerek görmekteyim.

Bu doğrultuda, hukuki haklarımı korumak adına beni hedef gösteren herkes hakkında avukatımla birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuyoruz. Açtığımız tüm davaların sürecini yakından takip edeceğimi ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağımı belirtmek isterim.

Bu tür çirkin saldırılar sadece bireylerin değil, toplumun da huzurunu bozmakta ve manipülatif eylemlere zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle hukukun üstünlüğüne inanarak adaletin tecellisi için gerekli adımları atmaktan kaçınmayacağım.

Şirket yöneticileriyle aramızda oluşan anlaşmazlıklar ise, şirketimizin geleceği için bir sorun oluşturmaya başladı. Bu anlaşmazlıkların giderilmesi için gerekli çabaları gösterdik, ancak başarılı olamadık. Bu nedenle, şirketimizin geleceği için en doğru kararın ayrılmam olduğuna karar verdik. Süreçte hiçbir dahli olmadığı halde Technopat'ın gördüğü zarardan dolayı çok üzgünüm.

Technopat'a yaptığım her türlü katkıdan dolayı gurur duyuyorum. Şirketimizin başarısı için çok çalıştım ve bu süreçte çok değerli insanlarla tanıştım. Ayrılık kararım şirketimize olan bağlılığımdan ve yaşanan gelişmelerin yarattığı zorunluluktan kaynaklanmaktadır.

Technopat'a bundan sonraki yolculuğunda başarılar dilerim. Saygılarımla, Recep Baltaş" ifadelerine yer verdi.