EğitimManşetRAM binasına Sınav Merkezi kurmak, NE KADAR DOĞRU?

2 sene ago

Burdur’da dezavantajlı gruplara, özel çocuklara hizmet veren kurumlardan biri olan, kısa adıya RAM olarak bilinen Rehberlik Araştırma Merkezi binasının alt katına Sınav Merkezi kurma kararı, bu yöndeki girişimler tepkiyle karşılanıyor. Şehir merkezinde Şeker Fabrikası’nını karşısındaki iki katlı binada yıllardır hizmet veren RAM binasının bir bölümüünün Sınav Merkezine dönüştürülmek istenmesini değerlendiren Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Asil İl Temsilcisi Yavuz Mehmet Kaya, “Burdur’da sınav merkezi kurulması güzel bir faaliyettir, ama bunun yeri, engellilerin kolayca ulaştığı, bağımsız RAM hizmet binası değildir. Buraya Sınav Merkezi yapılması da doğru bir yöntem değildir. Sınav Merkezleri de bağımsız binada olmalıdır” dedi.

Yavuz Kaya’nın şehirmizdeki engelli çocukları ve ailelerini yakından ilgilendiren bu konu hakkında yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“Tasvip etmediğiniz şekilde. İlgili Genel Müdürlüklerden tahsis, plan ve izin oluru alınmadan bir kamu binasını, sınav merkezine çeviriyor. Yine keyfi bir uygulama. Neden mi? AçıklayaIım. Rehberlik Araştırma Merkezi olarak hizmet veren RAM Müdürlüğünde, geçtiğimiz günlerde plansız programsız inşaat çalışmaları başladı. Merak ettim ve sordum. Aldığım cevap karşısında şok oldum. RAM, sessiz ve gürültüden uzak bir bölgede hizmet vermesi gereken Sınav Merkezine dönüştürülecekmiş! Şehrin tam da orta yerinde, göbeğinde, gürültülü bir ortamda hizmet verecek! Hatalı bir karar. Milli Eğitim Müdürlüğü bu yanlışı yapmamalıdır.

RAMLAR KOLAY ERİŞİLEBİLMELİDİR !

Oysa RAM, özellikle engellilerin ihtiyaç duyduğu ve hizmet aldığı vazgeçilmez ender kurumlarındandır. RAM’larda Engelliler için özel olarak hazırlanmış bir takım zeka ve öğrenme testleri bulunur. Konusunda eğitim almış rehber öğretmenler gözetiminde titizlikle uygulanır. Valilik ve ilgili Genel Müdürlüğün bilgisi dahlinde olmadığını düşündüğüm, ben yaptım oldu anlayışı ile yapılan bir takım inşaat faaliyetleri, RAM öğretmenlerinin engelli ailelerine verdiği hizmeti, aldığım bilgiler doğrultusunda engelliyor. Engelli aileleri de bu durumdan rahatsızlık duyuyor. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Burdur İl Temsilcisi olarak biz de bu durumdan rahatsızız ve kayıtsız kalamayız, çünkü iki bağımsız kurum tek binada hizmet veremez, vermemeli!

SINAV MERKEZİ SESSİZ OLMALIDIR !

Burdur’da sınav merkezi kurulması güzel bir faaliyettir, ama bunun yeri, Engellilerin kolayca ulaştığı, bağımsız RAM Hizmet Binası değildir. Uydur gaydır, ek kök işlerle Sınav Merkezi yapılması da doğru bir yöntem değildir. Sınav Merkezleri de bağımsız binada olmalıdır. Sınav Merkezlerinin nasıl oluşturulacağı ile ilgili Ankara’dan, yönetmelik, plan, bütçe vb. izinler alınır. Hiçbir kimse bütçeyi, yasal dayanağı olmadan kafasına göre bulup harcayamaz. İnsan hayatına yön veren sınavların yapılacağı yerler ile ilgili tercih yapılırken, şehir içi yoğun trafiğin bulunmadığı, gürültüden uzak alanlar seçilir. Sınav merkezleri belirlenirken, sınav başarısını engelleyen, dikkat bozan seslerin en aza indirildiği, odaklanma, konsantre gibi olgulara maksimum olumlu katkı sağlayan unsurlar mutlaka göz önünde bulundurulur. Şehir merkezinde Sınav Merkezi yanlış bir karardır, derhal önlem alınmalıdır.

BAŞARI KONSANTRASYONLA DOĞRU ORANTILIDIR

Önceki yıllarda Valilerimiz bu konuya verdikleri önemi şu önlemlerle ortaya koymuştu. Sınavlarda başarının bir koşulu odaklanma ve mükemmel konsantrasyondur. Dikkat bozan unsurlar bertaraf edilmelidir. Üniversite sınavlarının yapıldığı günlerde okul önlerinde alınan trafik önlemleri ile sürücülerin korna çalmalarının dahi yasaklandığı önceden halka duyurulmuş, Valilikçe gereken emniyet tedbirleri alınmıştı. Kulağa küpe olması için hatırlatmak istedim. Milli servet olan kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması açısından değerlendirildiğinde yapılan yanlıştan mutlaka dönülmesi gerekiyor.”

Kodlama : SadeMedia Interactive