Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de 19-20 Haziran’da yapılacak Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi’nde Ukrayna, Lüksemburg ve Çek Cumhuriyeti ile mücadele edecek olan Büyük Erkekler 7’li Ragbi Milli Takımı Burdur’daki kampını tamamladı.

Türkiye Büyük Erkekler 7’li Ragbi Milli Takımı 31 Mayıs’tan bu yana Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tesislerinde sürdürdüğü kampı tamamladı. Milli Takım 19-20 Haziran tarihlerinde Hırvatistan’ın başkenti Zagrb’te Avrupa 7’li Ragbi Trophy müsabakalarının ilk ayağında mücadele edecek. Milli Takım ikinci ayakta 10-11 Temmuz’da Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de mücadele edecek.

Kampı ziyaret eden Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Murat Pazan, kamp ve antrenman alanının çok güzel olduğunu söyledi.

Pazan; “sporcuların sadece fiziksel açıdan gelişimi değil bunun yanında mental ve ruhsal açıdan da katkı sunulması gerekiyor, kendisini geliştirmesi gerekiyor. Burası güzel bir ortam, güzel bir zemin. Spor tabiriyle, bizim dilimizde çarşaf gibi, halı gibi dediğimiz bir zeminde çalışmalarını sürdürüyor Milli takımımız. Ayın 18’inde bir Uluslararası müsabakada yarışıyor olacak. Arkadaşlarımız güzel bir sezon geçirdi. İnşallah ilk etapta şampiyon olarak ikinci etaba avantajlı bir şekilde çıkmanın planlarını yapıyoruz. Takımımız fiziksel ve fizyolojik açıdan gelişimini sağladı. Mental açıdan da gayet iyiler. Bunun yansımasının da turnuvada şampiyonluk olacağına inancım tam. Arkadaşlarıma güveniyorum.” dedi.

Pazan; “Normalde Trophy serisinde yarışıyoruz biz. Pandemiden önce ikinci olarak çıktık buraya. Trophyide  başarıyla atlatıp bir üst seviye Grand Prix dediğimiz yerde yarışmak hayalindeyiz. Federasyon yönetimine geldiğimiz üç yıldır liglerimizi atlatarak yukarıya çıktık.  İnşallah Trophy serisini de güzel bir şekilde atlatıp tribünlerde seyircilerin olduğu Ragbi’nin oynandığı zeminlerde bizim de artık Milli Takımımızın oralarda kendini temsil etme hakkının olduğuna inanıyoruz. Çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Hedefimiz bu yönde. Spor otoritesinin en üst yeri Olimpiyatlardır. Biz yeni bir gelişim sürecinde olduğumuz için 2020 Tokyo Olimpiyatları ertelendi, orada yer alamayacağız ama gelişim gösteren bir ivme yakaladık ben inanıyorum ki 2024 Paris Olimpiyatlarında Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Takımı yer alacak. Bu yönde çalışamlarımız devam ediyor” diye konuştu.

Ragbi Milli Takımı Teknik Direktörü Cherokee Sylvain Ngue, “kamp çok iyiydi. Çok gzüel bir şehir, Hava çok güzel ve mükemmel saha. Hedefimiz herkes için çok açık. İlk hedefimiz çeyrek final. İlk odaklandığımız yer Çeyrek final. Bunu atlattıktan sonra herşey mümkün” dedi.

Ngue, “gruplarla ilgili ilk bilgiyi aldığımızda grubumuzdaki rakiplerimiz İsrail, İsveç ve Romanya idi. Danimarka turnuvaya katılamayacağını bildirince bir alt lig olan Konferans liginin şampiyonu Trophy ligine davet edildi. Bu durum sıralamayı değiştirdi. Lige 12’inci sırada katılıyorduk şimdi 11’inci sırada katılıyoruz. Bu durum bizim grup B’ye geçmemizi sağladı. Bizim rakiplerimizde değişti. Şu anda rakiplerimiz Ukrayna, Lüksemburg ve Çek cumhuriyeti. Ama hiç önemli değil. Turnuvaya gittiğimizde herkesle savaşacağız. Biz bunun için çok çalıştık. Şu an konuşma zamanı değil, şu an aksiyon zamanı. Oraya ülkemiz için sıkı bir şekilde savaşmaya gidiyoruz” diye konuştu.

Ragbi Milli Takım Kaptanı Yasin Bakar ise “Şu anda Avrupa’nın en üst seviyesinin bir altındayız. Covid nedeniyle kamplarımız ertelenmişti. Şimdi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Federasyonumuz Burdur’u tercih etti. Çok güzel imkanlarla Trophy’e hazırlanıyoruz. Amacımız öncelikle gruptan çıkıp  çeyrek final, yarı final ve final basamaklarını tırmanmak olcak.Türkiye’de ragbinin 20 yıllık bir geçmişi var. Rakiplerimiz bizden çok daha önce bu sporu yapan ülkeler ama bunun önemi yok. Savaşmaya kazanmaya gidiyoruz. Geçen sene kaybettiğimiz finali almaya gidiyoruz” dedi.

Milli Takım oyuncusu  Alperen Kaya da “5 yıldır Ragbi Milli Takımı oyuncusuyum. Avrupa’nın en üst liginin bir altındayız. Çok iyi bir jenerasyon yakaladık. Bu jenerasyonun Ragbi adına yaptığı işler çok güzel. İlk hedefimzi şampiyonluk” ifadelerini kullandı.