EğitimManşetPROJE KÜLTÜRÜNÜN GELİŞTİĞİ OKUL; BURDUR USO ANADOLU LİSESİ (Coğrafya’yı ‘interaktif’ öğreniyorlar)

12 ay ago

Burdur’da proje kültürünün geliştiği, yerleştiği eğitim kurumlarından Burdur USO Anadolu Lisesi, coğrafya dersinde de interaktif tekniklerden yararlanıyor. Burdur Merkez USO Anadolu Lisesi’nde öğrenciler Coğrafya dersini artırılmış gerçeklik temelli kum havuzunda interaktif bir şekilde öğreniyorlar.

DHA’ya konuşan Okul Müdürü Kadir İpek Coğrafya Kum Havuzu projesi ile öğrencilerin coğrafi terimleri daha kolay bir şekilde yaparak ve yaşayarak öğrendiklerini söyledi.

İpek; “Coğrafya kum havuzu projemiz ilimizde ve bölgemizde tek. Bu proje ile öğrencilerimiz coğrafya ie ilgili terim ve kavramları kendileri yaparak ve yaşayarak öğreniyorlar. Bu kum havuzunda öğrendiklerini ömür boyu unutmayacaklardır.Coğrafya kum havuzumuz yaptığımız şekilleri hemen topoğrafya haritasına döndürüyor. coğrafya kum havuzumuz ile ilgili Türkiye genelinde bir çok ilden bilgi talep ediyorlar. Şehrimizdeki okullardan öğrenciler de okulumuza gelerek coğrafya derslerini okulumuzda işliyorlar” dedi.

USO Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Filiz Yürekli ise; “Gerçekleştirdiğimiz proje ile çocuklar coğrafyayı arazide öğrenmesi gerekirken biz araziyi çocukların ayağına getirdik” dedi.

Yürekli şunları söyledi; “bu kum havuzu artırılmış gerçeklikle onların hayal etmesinden öte dağları, tepeleri, yeryüzü şekillerini görerek ve yaparak öğrenmelerini sağlıyor. Burada izohips (Eş yükselti eğrileri) yöntemini , yeryüzü şekillerini gidemedikleri, göremedikleri bir çok şeyi görmeleri için fırsat oluşturuyor. Çocuklarımız çok ilgili ve bu kum havuzu konuları anlamalarını kolaylaştırdı. Bizim için çok iyi bir proje oldu.”

Kodlama : SadeMedia Interactive