ÇevreManşetPelikanlar tedavi edilip, Burdur Gölü’ne bırakılacak

2 sene ago

Kütahya’da doğada bitkin halde bulunan 3 Pelikan Burdur’da tedavi ediliyor.

Pelikanların Afyonkarahisar Doğa Koruma ve Milli Parklar 5’inci Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından kendilerine geçen hafta getirildiğini söyleyen Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca Pelikanların çok hızlı bir iyileşme sürecinde olduklarını söyledi.

Pelikanların Kütahya Merkezdeki bir gölette bitkin halde bulunduktan sonra tedavi ve rehabilitasyon için kendilerine getirildiğini  DHA’ya anlatan Sarıca; “Doğa Koruma ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5’inci Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından geçen hafta getirilen Pelikanlardan bir tanesi enfeksiyona uğramış, şu an tedavisi devam ediyor. Birisinin uçuş durumu iyi. Beslenmesini yapıyoruz. Bir iki aya kadar doğaya bırakabileceğiz. Üçüncüsünün ise kanadında problem var.

Onun tedavisi daha uzun sürecek ama geldikleri günle bugün arasında çok ciddi değişmeler var. Çok hızlı bir iyileşme sürecine girdiler. Rehabilitasyon ve tedavi şansları yüksek görünüyor.

Önümüzdeki günlerde tedavi ve rehabilitasyon dönemini değerlendirip büyük kafese alıp daha hızlı tedavi edilmelerini sağlayacağız.

Büyük kafesteki uçuşlarına baktıktan sonra ya Burdur Gölü’ne bırakacağız ya da Kütahya’ya geri göndereceğiz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive