EkonomiManşetPazarı hortum vurdu!

2 sene ago

Geçtiğimiz hafta bütün yurtta etkili olan, özellikle de Akdeniz ve Ege bölgesindeki şiddetli yağışlar, hortum ve sel felaketleri sebve ve meyve fiyatlarını da çok olumsuz etkiliyor. Komşu ilimiz Antalya’da Geçtiğimiz hafta Antalya’da yaşanan hor tum ve sel felaketleri Burdur Pazarı’nı da olumsuz yönde etkiledi.

Her hafta Salı günü Uzay Çatı altına kurulan Halk Pazarı’nda bir çok manavın tezgâhında bulunan sebze ve meyve Antalya’nın ilçelerinde yetişiyor. Antalya’da yaşanan hortum ve sel felaketi seracılık yapan birçok vatandaşı mağdur ederken sebze ve meyve fiyatlarının da daha da yükselmesine neden oldu.

Pazardaki fiyat artışını gazetemize değerlendiren Burdur Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit; “pazardaki fiyat artışını birçok vatandaş manavlar zamlandırıyor sanıyor. Aslında öyle değil. Hava şartlarından dolayı sebze meyve fiyatlarında artış olmuştu. Buna tuz biber bir de geçtiğimiz hafta Antalya’da yaşanan hortum ve sel felaketi oldu. Bizim manavlarımızın sattığı ürünlerin birçoğu Antalya ve ilçelerinden geliyor. Hortum ve sel felaketinden dolayı Antalya’da birçok sebze serası hasar gördü. O yüzden bu hafta çok sebze gelmedi bu bölgeden. Sebze az olduğu için de sebze Hali’nden gelen ürünler oldukça pahalı.

Biz manavlarda Hal’den pahalıya aldığımız için mecburen pahalıya satıyoruz. Vatandaş ta haklı. Mesela şimdiye kadar marulun kg 10 TL. olarak görmedi. En ucuz sebze 6-7 TL. Bizler vatandaşımıza elimizden geldiğince çok kâr koymadan ürün temin etmeye çalışıyoruz. Bu konuda çok fazla yapabileceğimiz bir şey de olmuyor zaten. Bu sene fiyatlar sanırım hep böyle gidecek. Yani ileriki tarihlerde fiyatlar düşer diyemiyoruz. Çünkü üretici gerçekten hava muhalefetlerinden dolayı çok mağdur oldu” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive