GenelPazar’da giysi esnafı rüzgâr mağduru

4 sene ago

Burdur Uzay Çatı altında her hafta Zabıta binası tarafında giysi satan esnaflar rüzgarın ve yağışlı havanın gazabına uğradıklarından yakınıyor.

Önlerinde rüzgarı ve yağışı kesecek herhangi bir gerginin olmayışından dolayı  esnaflar erken saatlerde tezgahlarını toplayıp gittiklerini belirtiyor. Ekmek paralarını bu tezgahlardan çıkarmaya çalışan esnaflar her Salı günü havanın yağmurlu ve rüzgarlı olmasından korkarak tezgah açtıklarını dile getiriyorlar.

14 Haziran 2016 Salı günü de şiddetli rüzgar sebebiyle  tezgahları uçtuğunu, sattıkları ürünlerin ıslanması sonucu öğle saatlerinde tezgahlarını toplamak zorunda kalan 25 esnaf bu duruma bir çözüm bulunmasını istedi.

Tezgahlarıni toplayan pazar esnafı Süleyman Hanaylı, Soner Bozkurt, İsmail Uyumaz, Nevin Vanlıoğlu, Şevki Solay, Mehmet Günay, Mehmet Cebiroğlu ve Fatma Şan; “bir çok arkadaşımız tezgahını topladı gitti. Bizlerde topluyoruz tezgahlarımızı. Her hafta havanın rüzgarlı ve yağışlı olmasından korkarak pazara geliyoruz. Özellikle kış mevsiminde daha çok mağdur oluyoruz. Bizler her hafta tezgah açtığımız yerlere 50 TL para ödüyoruz. Ama hava bugünkü gibi rüzgarlı ve yağışlı oldu mu yer parasını bile kazanamadan tezgahlarımızı topluyoruz. Çünkü tezgahlarımız rüzgardan devriliyor, sattığımız ürünler uçuyor ve yağmurdan ıslanıyor. Defalarca Zabıtamız aracılığı ile bunu Belediyemize bildirdik. Bizler çok şey istemiyoruz. Sadece rüzgarı kesecek reklam levhası gibi bir şey olsa bize yeter. Biz bu yapılacak levhanın ücretini kendimizde karşılamaya hazırız. Yeterki bize izin versinler. Bu tezgahlar bizim ekmek teknemiz. Her hafta burada yaptığımız satışlarla evimize ekmek götürüyoruz. Bu hafta hiçbir şey satamadan tezgahlarımızı topladık. İç Bölgelerdeki esnaflar rahat iş yapıyor ama biz dıştaki esnaflar bu mağduriyeti yıllardır yaşıyoruz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Bir an önce bu duruma çare bulunmasını Belediyemizden rica ediyoruz” dediler.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive