GündemManşetPazarcılar, ısınmak için tezgâha ‘SOBA’ kurdu

8 ay ago

Burdur’da soğuk havadan olumsuz etkilenen pazar esnafı tezgâhlarına soba kurarak ısınıyor.

Burdur’da Salı günleri Uzay Çatı altında tezgah açan pazar esnafı hava soğukluğunun -5 leri bulması sonucu hem ısınmak hem de sattıkları ürünlerin soğuktan etkilenmemesi için için tezgâhlarının içerisine soba kurdu. Esnaf yaktıkları sobada hem ısınıyor, hem de tezgâhtaki sebze ve meyvalarin donmasını önlemeye çalışıyor. 

Sekiz yıldır pazarcılık Osman Aksel isimli pazarcı esnafı; “hava çok soğuk olduğu için soba yakıyoruz. Hava sıcaklığı gündüz eksi 3-5 luyor gece eksi 8-9’u buluyor. Hem meyvelerimizi ısıtıyruz hem kendimizi. Pazar kapalı ama etrafı açık lduğu için çok soğuk oluyor” dedi.

Pazarcı esnafı İsmail çürük (48) ise; “son iki üç yıldır çok soğuk oluyor bu yüzden tezgâhlarımızda soba kuruyoruz ısınmak için” dedi.

Şükrü Özkaya isimli pazarcı esnafı da; “olumsuz hava koşulları nedeniyle soba kurduk. Hem malımızı koruyoruz, hem kendimiz ısınıyoruz. Soğuktan durulmuyor. Bizim tezgahımız pazarın alt tarafında lduğu için çok soğuk esiyor. Çareyi soba kurmakta bulduk” ifadelerini kullandı.

Gülizar Zeren (40) isimli pazarcı da; “soğuktan korunmak için soba kurduk. Özellikle sabah erken saatlerde ve akşam üzeri çok soğuk oluyor. Onun için çareyi sobada bulduk” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive