EkonomiManşetPAZAR UCUZLADI!

6 ay ago

Son günlerde başta ekonomi gündemi olmak üzere, vatandaşın cep ekonomisinde en öne çıkan konu başlığı olan % 30’lar düzeyindeki gıda enflasyonu, artan sebve ve meyve fiyatları, ilimizde de halkın öncelikli gündemi olmaya devam ediyor… Rekora ulaşan sebze ve meyve fiyatları karşısında, 12 Şubat 2019 Salı günü bütün dikkatler şehrimizde Salı Pazarı’nda idi…

Hafta boyunca gıda enflasyonuna karşı Hükümetin çözüm arayışları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki açıklamaları, Belediyelerin sebze ve meyve satışlarında tanzimli satışlara başlamasının olumlu sonuçları Burdur’da pazara yansıdı. Burdur Halk Pazarı’nda sebze ve meyvede fiyatların düştüğü görüldü.

Pazarcı esnafı, manavlar, geçtiğimiz haftalara oranla sebze fiyatlarında yaşanan yüzde 50’lik düşüşü gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz’a değerlendirdi.

Manav Esnafı Zafer Yılmaz ve Şükran Özçoban; “iki haftadır pazarda sebze fiyatlarında düşüş yaşanıyor. İki hafta önce kg fiyatı 10 TL’den aşağı olmayan domates, patlıcan, kabak, salatalık, biber gibi sebzelerin fiyatları bu hafta yarı yarıya düştü diye- biliriz. Hatta domates fiyatları 3 TL ile 5 TL arasında. Yani şu an yaz döneminden daha ucuza domates alınabiliyor. Yeşil sebzelerde çok fazla bir düşüş yok sadece. Marul, ıspa- nak, tere, taze soğan gibi sebzelerin fiyatları don olaylarının yaşamasından dolayı bu kış fazla düşmeyecek. Sera sebzelerindeki fiyat düşüşü ise; son günlerde havaların iyi git- mesi ve yağıştan zarar gören sebzelerin, seraların kendini toparlamaya başlamasından kaynaklanıyor. Bizim pazarımızda tan- zimli satış yapmaya gerek yok, zaten tüm manavlar tanzimli satış fiyatlarından pazarda tezgâhımızı açıyoruz. Birkaç haftalık bir pahalılık oldu. O da hava yağış, don ve hor- tum olaylarından dolayı sebze ve meyvelerin zarar görmesinden kaynaklandı.

Şimdi her şey normale döndü. Herkesin bütçesine göre meyve ve sebze pazarımızda mevcut. Bizim pazarımız, Türkiye’nin taze meyve ve sebzeye günlük ulaşılabilen en güzel pazarlarından biri diyebiliriz” diye konuştular.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive