EkonomiManşetPAZAR, ATEŞ PAHASI!

1 sene ago

Her hafta Salı Günleri Uzay Çatı altına kurulan Burdur Halk Pazarı’nda bu hafta sebze fiyatları tavan yaptı. Bir anda 15 TL.’lere kadar çıkan patlıcan, biber, kabak gibi sebzeleri 8 TL’lik fiyatı ile domates, salatalık, marul gibi sebzeler takip etti.

Kış mevsiminin en çok tüketilen sebzelerinden olan lahana, karnabahar, turp, havuç, ıspanak gibi sebzelerde geçtiğimiz haftalara oranla daha yüksek fiyatlarla tezgâhlarda yerini aldı.

Pazar esnafı Mehmet Akçay, Mehmet Özay ve Mustafa Ongun; “Mevsime göre aslında fiyatlar çok yüksek değil. Çünkü, bu sene kış mevsimi sert geçiyor. Çoğu sebzeyi seralarda bile soğuk vurdu. Turp, havuç gibi sebzeler don ve kar olaylarından dolayı topraktan sökülemiyor. Haliyle sebze az olunca fiyatta biraz yüksek oluyor. Bizlerde sebzeleri hal den oldukça pahalıya alıyoruz. Aslında çok fazla kar koymadan satıyoruz ama hal çıkışı pahalı olduğu için bir şey yapamıyoruz.Tabi müşterilerimizi anlıyoruz. Çünkü bir çok insanın bu fiyata pazarda alışveriş yapma gücü az. Onlara da bütçelerine göre istedikleri miktarda sebze tartarak yardımcı olmaya çalışıyoruz” dediler.

Pazara Alış-verişe gelen emekli Hasan Kaymaz; “Ben emekli maaşımla geçinen bir vatandaşım. Pazar birkaç haftadır çok pahalı. Pazardan sadece paramızın yettiği kadar ve öncelikli ihtiyaçlarımızı almaya çalışıyorum. Meyve fiyatları çok uygun. Pazarda en ucuz şu an portakal, mandalina, greyfurt gibi mevsim meyveleri ucuz. Sebze yerine bol bol meyve alıyoruz. Zaten domates, biber, kabak, patlıcan gibi sebzeleri almamız mümkün değil. Ancak marul, turp, pırasa, ıspanak gibi daha ucuz sebzeleri alabiliyoruz. Bütçemizi aşmadan, haftayı dolduracak gıda maddelerini almaya çalışıyoruz” dedi.

Filiz ERYILMAZ    

Kodlama : SadeMedia Interactive