PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, yaptığı açıklamada, toplam 20 bin dekarlık alanda birçok çiftçiyle sözleşmeli ekim gerçekleştirdiklerini belirtti.

thumbs_b_c_044e4ecf3f322d2bae4aa84da45c4281

Seydibey Entegre Tesisleri'nde işlenen patateslerin Türk çiftçileri tarafından üretilerek marka haline getirildiğini söyleyen Erkoyuncu, iç pazarın yanı sıra Rusya, Arap ülkeleri, Avrupa ve Afrika kıtası dahil olmak üzere dünya geneline satış yapıldığını ifade etti.

Erkoyuncu, Seydibey Entegre Tesisleri'nin yıllık üretim kapasitesinin 110 bin ton olduğunu vurgulayarak, ihtiyaçlarının yüzde 70'ini Konya bölgesinden, yüzde 30'unu ise sıcak ve ılıman bölgelerden temin ettiklerini dile getirdi. Fabrikanın 350 kişiye istihdam sağladığını belirten Erkoyuncu, yıllık 15 milyon dolarlık ürün ihracatı gerçekleştirdiklerini ve patates üretiminde kapasite artışına gideceklerini ifade etti.

08_Nisan_03 ekim_06_AA-33526372

Ayrıca, fabrikada atık patates kabuklarının biyogaz üretim tesislerinde değerlendirildiğini ve elektrik üretiminde kullanıldığını söyleyen Erkoyuncu, ürettikleri patatesin dünya genelinde ünlü fast food zinciri restoranlarına tedarik edildiğini açıkladı.

Fabrika Müdürü Murat Diker ise patateslerin üretim sürecini detaylandırarak çiftçiden alınan ürünlerin işlenmesinden paketlenmeye kadar geçen aşamaları anlattı. Patateslerin modern tesislerde işlendiğini ve soğuk hava depolu araçlarla sevkiyatının yapıldığını belirtti.

Kaynak: AA