ManşetBurdur’da ‘pastırma yaz’ında park keyfi!

2 sene ago

Batı Akdeniz bölgesi, Burdur ve Isparta yöresi, küresel iklim değişikliklerinden, değişen iklim şartlarından ülkemizde, Anadolu’da en çok etkilenen bölgelerin başında geliyoruz.

Artık; şehrimizde yaz ve kış aylarına geç giriyoruz, kayan mevsimlerde ilkbahar ile sonbahar neredeyse yaşanmıyor, direkt yaz ile kış yaşanır hale geldi!..

Kasım ayına girdiğimiz şu günlerde kış mevsiminin soğuk günlerini yaşayacağımız bu ayda havaların 22-23 derecelerde seyretmesi, adeta ‘pastırma yazı’ yaşatıyor.

Havaların özellikle gündüzleri mevsim normallerinin üzerinde gitmesi, güneşli ve güzel havaların tadını çıkarmak isteyen yaşlı ve emekli kesimine yarıyor.

Bir hafta daha yaşanacak olan pastırma yazı havalarının tadını çıkarmak isteyenler kış mevsiminde zaten evlere kapanacaklarını ve mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayacaklarını hesap ederek hem gezinti yapıyor, hem parklarda oturuyor, hem de çarşı alış-verişini gerçekleştiriyor.

Burdur Cumhuriyet Parkı öğle ve ikindi saatleri arasında güneşlenmek ve hava almak isteyen Burdur halkının, yaşlıların uğrak yeri…

Parkta zaman geçiren vatandaşlar: “Kasım ayı Sonbahar mevsiminin son ayıdır. Normalinde bu ayda yağmurlar başlar, havalar soğur. Bu ayda kar bile yağdığı zamanlar olur. Ama bu sene Kasım ayı oldukça güzel havalarla birlikte geldi ve hala bu havalar devam ediyor. Özellikle öğle ve ikindi saatleri arasında hava sıcaklığı 23 dereceleri buluyor. Bu da yaz havası gibi bir hava yaşamamıza neden oluyor. Bizlerde bu güzel havaları değerlendirmek ve havalar iyice soğumadan kendimiz evlere kapamamak için parka geliyoruz.

Burada hem güneşleniyor, hem de zaman geçiriyoruz. Bizler emekliyiz. Evlerde ancak ufak tefek işleri yapıyoruz. Kahve gibi alışkanlıklarımızda olmadığı için temiz hava bol güneş diyerek buraya geliyoruz. Ayrıca buraya küçük bebekleri olan annelerde geliyor.

Onlarda çocuklarının bu güzel havada biraz parkta oynaması ve güneş alması için buraya geliyorlar. Havalar böyle güzel gittiği sürece birkaç saatliğine buraya gelmeye devam edeceğiz” dediler.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive