S.S Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi, bilindiği gibi; Burdur’un ve bölgemizin en güçlü kuruluşlarından biri…

Şeker pancarı üreticilerinin örgütlü gücü olan, bölgemizdeki çiftçi kuruluşları, sivil toplum unsurlarından biri olan Pancar Ekicileri Kooperatifi’nde bugünlerde seçim, sandık heyecanı yaşanıyor.

1950’li yıllarda Demokrat Parti iktidarı döneminde Burdur’a Şeker Fabrikası yatırımı kararının alınmasıyla birlikte 1953 yılında kurulan, Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi, 1955 yılında da Burdur Şeker Fabrikası’nın üretime başlamasıyla, bölgede şeker endüstrisinin en önemli parçalarından, paydaşlarından biri haline geldi. 68 yıllık geçmişi, birikimiyle bu misyonunu sürdüren Pancar Ekicileri Kooperatifi, 60-80 bin çiftçi ortağı, yaklaşık on bin üye yapısıyla büyük bir aile…

S.S Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi, Burdur’un ve ilçelerinin yanı sıra Isparta, Afyon Dinar ve Denizli’deki pancar üreticilerini temsil eden geniş bir yelpazeye, bölge karakterine sahip bir kurum…

25 Haziran 2021 Cuma günü MAKÜ Stadyumu’nda gerçekleşecek olan kongrede, pancar üreticileri yeni dönemde görev yapacak olan başkanı, yönetimi seçecek.

Pandemi nedeniyle, salgın koşullarında alınan önlemler dolayısıyla bir yıldır ertelenen, yarın yapılacak olan Pancar Ekicileri Kooperatifi seçiminde iki aday yarışıyor.

Mevcut başkan Nasuh Eroğuz ile geçtiğimiz günlerde adaylığını ilan eden Mehmet Yavaş’ın başkanlık için sandık’ta mücadele edecek.

NASUH EROĞUZ:

Nasuh Eroğuz, uzun yıllardır pancar üreticilerinin, Pancar Kooperatifi’nin içinde olan bir isim… Gölhisar bölgesinden bu camianın içine dahil olan Eroğuz, 2005 yılından bu yana da Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürüyor.

Nasuh Başkan; aynı zamanda 2016 yılından beri, ülkemizdeki pancar üreticilerinin üst kuruluşu PANKO BİRLİK’te de yönetim kurulu üyesi.

Nasuh Eroğuz, 16 yıllık başkanlık tecrübesi ile seçime giriyor, üyelerden yeni dönem için yetki istiyor.

Pancar üreticilerinin son yıllarda yaşadığı sıkıntıları, süreçleri, sahayı çok yakından bildiğini ifade eden Eroğuz; “salgın süreci, gıda’nın üretimin ne kadar önemli, değerli olduğunu ortaya koydu, net bir şekilde kanıtladı. Pancar da çok stratejik bir ürün. Yıllardır kota’dan özelleştirme tehdidine kadar şeker pancarı üreticisinin yaşadığı sorunları birlikte yaşadık, Kooperatifimiz; varlık sebebimiz olan çiftçimizin, üreticimizin yanında oldu. Bundan sonra da olmaya devam edecek” diyor…

“Kurumun gerçek sahipleri; pancar yetiştirileri, çiftçilerimiz” diyen Eroğuz, “hep bu anlayış üzerinden hizmet üretmeye, projeler geliştirmeye çalıştık. Bundan sonra da üreticimizden alacağımız güç’le hizmet etmeye devam etmek istiyoruz. Kooperatifin mali durumu, rakamlar, çiftçiyi ne kadar öncelediğimizin bir ispatı” diye konuştu.

MEHMET YAVAŞ:

Geçtiğimiz günlerde geniş katılımlı bir basın toplantısı ile S.S Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi başkanlığına adaylığını duyuran, ekibiyle birlikte sahada yoğun bir çalışma içerisine giren Mehmet Yavaş, Burdur’da siyaset ve ekonomi dünyasının da yakından bildiği bir isim. Burdur merkezi temsilen iki dönem il genel meclis üyeliği yapan, il özel idaresinin çeşitli organlarında ve birliklerde görev alan Yavaş, Burdur şehir merkezinde önde gelen kuyumcu esnaflarından biri…

“Pancar üreticisine daha fazla hizmet etmek için” bu göreve talip olduğunun altını çizen Yavaş, pancar üreticisine başta uygun mal temin etmek’ten daha etkili bir kooperatif anlayışına kadar geniş yelpazede vaadlerde bulunuyor.

‘Şeffaf yönetim’ anlayışına da vurgu yapan Mehmet Yavaş, “son birbuçuk yıldır salgın koşulları, hemen ardından kuraklık tehlikesinin yanı sıra, sürekli artışın yaşandığı girdi maliyetleri nedeniyle üreticinin, çiftçilerin zor günler yaşadığını” belirterek; “işte; böyle zor bir ortamda, üreticinin sıkıntılı olduğu bir dönemde göreve talip olduk. Çünkü; bu süreçte, çiftçiyi düşünen, üreticinin sorunlarına çare olacak bir Pancar Kooperatifi’ne, yönetimine ihtiyaç var. Daha güçlü, daha etkili bir Pancar Kooperatifi için üyemizden, çiftçi ortaklarımızdan yetki istiyoruz.” şeklinde konuştu.